bugün

inanan için attığımız her adımın hesaba çekileceği yerdir. inanmayan için ne dünya var ne adım var zaten..
dünyada da yaşanabilecek bir gündür.

bir insanın işleri yolunda gider, yetki, para, dost ganidir. bu güçle yaşarken kırıp döktüğüne, ezdiği, canını yaktığı kişilere pek kulak vermez ve o gün gelir çatar. her olay kötü gider. bütün aksilikler peşpeşe gelir. birilerinin kendisine haksızlık yaptığına haklarını hiçe saydığına kanaat getirir. işte o anlardan birinde aynı haksızlığı zamanında birilerine yaptığı hatırına gelir. o gündür, dünyadaki hesap günü.

her iş iyi giderken azami dikkatli olup can yakmamak lazımdır. varsın 3-5 dünya malı zayi olsun.
başlık birleştirile sonra bu entry siline.
(bkz: hesap gunu)
Gelmesini sabırsızlıkla beklediğim mutlak adaletin muhakkak gerçekleşeceği gündür.

Din günüdür. Mukadderdir.

Tüm dertlerden kurtulma günüdür. Herkes neyi talep ettiyse ona erişecektir o gün.
yediniz, içtiniz, eğlendiniz, hesabı ödeme vaktinin geldiği gündür.
alman usulü öderiz.
hesap günü haktır. evet yaptığımız her şeyin, attığımız taşın ezdiğimiz karıncanın hesabına varıncaya kadar hepsi sorulacak biz de vereceğiz. eyvallah.

ama bir nokta var, allah başımıza verdiği olaylar karşısında, imtihanlar karşısında, zorluklar karşısında verdiğimiz tepkilerin, hareketlerin hesabını sorarken bizde ona
kulu olarak, kulu olduğunun bilinciyle birkaç sual sorabilecek miyiz?

hani mesela, başıma verdiği bir musibet için
ey rabbim, senden gelen her şey karşısında seni unutmadık, hep sana sığındık ama sen neden daha fazlasını verdin bana acaba.
hayır yanlış anlama ama şu 50-60 yıllık ömür de seni bilmeyenler, hakkı gözetmeyenler, yetimliği tatmayanlar veya yetimi tutmayanlar, infak etmeyenler, tefekkürden ve ibadetten uzak duranlar keyif içinde yaşarken para, sağlık, mutlulukları bizden fazlayken
hani neden bize 3 günlük mutlulukların ardından hep bela yağdı?

diye sorabilecek miyim ben allaha, yada onun meleklerine?
bunu sorduğum zaman cevap mı alacağım yoksa yine ceza mı?
ben bunu merak ediyorum. aklımda ki soru işaretleri hesap günü kapanacak mı.
yoksa tek taraflı sorgu odasında polisin sorguladığı gibi tak tuk tak tuk hadi şimdi sg mi olacak.
garp için yaptıklarını ödeyecekleri zaman. yaklaşıyor.
imzalamadığım, kabul etmediğim hiçbir şeyden sorumlu değilim.
bana yaptıklarından dolayı allaha hesap soracağım gündür.
bulaşıkları yıkayacağım gündür.
işte biz o gün düşüneceğiz.
bir arap masalıdır.
Müslimanların sınıfta kalacağı gündür.

Zira onlar için ne yasaklanmişsa hepsini di maşallah bir bir yapıyorlar.

Her şeyin hesabinı soracaklar. Yaptıkları ve yapmadiklarinin hesabini. Neden ses çıkarmadin kirli düzene vs vs. Kisaca tüm her şeyin...

Kem küm edip ağlaşacaklar. Çünki hepsi bir bir gösterilecek. Suratlarına bi güzel yapiştiracaklar acı gerçekleri..

Tühhh kaçacak delikleri de yok ki.

Yazik.
Bizim duygularımızın ve secimlerimizin eksisi ve fazlası ile hakkını verdiğimiz hesap verme gününün metadunyasidir.
hesabın günü yoktur, "an"ı vardır.