bugün

aslında bekleyen dolmuşun ta kendisi değildir tabi.. yapay zeka teknolojisi daha o kadar gelişmedi.. araba sadece bir emir kulu burada, gözü doymaz dolmuş şoförünün emrinin kulu..

bu şoför benim bütün hayatımı değiştirmiş olabilir.. liseye giderken bu adam yüzünden geç kaldığım dersleri uç uca eklesen bir tam ders dönemi olur.. resmen bir karnemi motorlu taşıtlar dairesinden almış gibiyim teorik olarak..

sabahın köründe binmişim dolmuşa.. 7.15 vapurunu canları isteyince 6.30'da bile kaldırabilen kaptanların hüküm sürdüğü bir başka toplu taşıma aracına yetişmeye çalışıyorum.. yollar bomboş, araçta bir (1) [i] kişilik boş yer var.. olmaz, olamaz.. şoför saatte 2 km hızla gidiyor.. arabadan insem, ehliyet kursuna gidip, ehliyet sınavına girip ehliyetimi alıp, 4 sene taksitle kredili bir araba alsam kendime onla geri geri gitsem daha çabuk ulaşırım iskeleye.. lan kimse yok caddede üç-beş kediden başka manyak herif!

bir de her sokak başında durulur.. neden, çünkü o sokağın tee en başında bir adam caddeye doğru yürüyor.. bu yeter.. bu, adamı potansiyel bir dolmuş müşterisi yapmaya yeterdi hatta artardı.. 5 dakka o adamı bekliyoruz şoförün ''acaba biner mi lan?'' merakı gitsin diye.. oralı bile olmuyor herif.. biz de hızımızı saatte 6 km'ye çıkartarak yolumuza devam ediyoruz, bu hızdan bazılarımızın midesi bulanıyor.. alışık değiliz..

bu şoförlere göre 250 metre menzildeki herkes o dolmuşa binmek için ölüyordur.. onun için ışıklarda araçlara yeşil yanmasına rağmen beklenir, sokak başlarında beklenir, bazen yolun ortasında beklenir.. o bir kişilik yer boş kalamaz baba..

bi de sokağın başındaki herife korna çalıp selektör yapıyor ''gelcen mi hocam bak bekliyorum..'' diye.. lan adam nasıl görsün? başka muhitte bile sayılabilir herif belki resmi olarak, o denli uzak.. sabah sabah kızdım yemin ediyorum.. bir defa da herifin teki çekti kenara resmen para saymaya başladı.. 8 tane zavallı sabahın o saatinde adamın finansal egosunun dinmesini bekliyoruz.. ibne altınlarında yüzen varyemez amca çıktı.. bi de loto mu vurmuş n'olmuş 10 dakka bitmedi o paralar.. gözdağı verdi bize yirmilik banknotlarla.. skicem ne işin var dolmuşta öyleyse, git kendi şoförünü tut sen de kurtul biz de kurtulalım..

laf etsen de yakışık almaz.. büyüğümüz sonuçta.. ki ayrıyeten götüm de yemiyor.. ben bozuk parası çıkmadı diye bir teyzeyi hareket halindeki dolmuştan atan şoförü gördüğüm gün yemin ettim bu heriflere ters gitmeyeceğime.. otoban korsanı gibi puştlar..

daha çok saygıdan laf etmiyordum ama şurdan şuraya yazmak nasip olma
efendim, önce arabaya binene kadar bütün farklı dolmuş şoförleri seni bir tl elli kuruş olarak görür ve hepsi ''abla bir kişi!'' diye bağırmaya başlar. sonunda bir dolmuş seçersin diğerleri yıkılır dolmuşçu haklı gururuyla şoför mahaline oturur. yolda her otobüs durağında her trafik işaretinde bekleyen insanın dolmuş beklediğini düşünüp korna çalar. içimden şöyle düşünürüm; -bir insan evladı dolmuş bekliyorsa el kol işareti yapar en azından dolmuşlara bakar.- bunu ben anlıyorum ama dolmuşçular nasrettin hoca misali ''ya tutarsa!..'' diyorlar herhalde. dolmuşçu abiler yapmayın artık... **
önünüzü kapatıp binmek istediğiniz taksiyi kaçırmanıza neden olur.
hata yayadadır.zira dolmuş kullanırken sekseniki kartal gücünde görebilen şöförle göz teması yaşamak onun mesajı alması,
akabinde arabayı durdurması demektir.
gerek araç içindekileri gerek dışındakileri yani olayla ilintili, şoför dışındaki herkesi içten içe kemiren sinir eden olaydır. araç içindeki yolcu "ne diye salak gibi bekliyor bu herif işimiz gücümüz var" diye düşünürken araç dışındaki potansiyel müşteri "manyak mı bu herif ne diye salak gibi bana bakıp korna çalıyor" diye düşünür. bu arada şoför kuvvetle muhtemel bunların hepsini biliyordur ama "ekmek parası kardeşim ben ne derdindeyim onlar ne derdinde" diye düşünüyordur. yani herkes düşünüyor..keşke insanlar birbirlerinin düşüncelerini de okuyabilseydi ne güzel bir dünya olurdu *
500 metre ileriden sizi gözüne kestrip, "dat dat" kornaya basmaktan bıkmadığı kadar, siz de iki adım yere, yürümeyi tercih etmekten bıkmayın. denedim fena bozuluyorlar.
dolmuş daha dolmamıştır.
1tane müşteri alıp 10tane küfür alan dolmuş şoförünün kullandığı dolmuştur.
bır de taksıcı versıyonları vardır. özellıkle goztepe, kosuyolu gıbı yerlerde gozlerınızın ıcıne bakarlar. arada korna calıp masum kedıymıs gıbı ızlenım verırler.
o tarafa gitmeyecekseniz bile, gitse miydim diye düşündürendir.
Bime giderken muavinin seni görüp Çarşı mıydı diye sormasıyla bime gitmekten vazgeçip çarşıya kadar sırf sizi bekledikleri için gidebilirsiniz.