bugün

Yaşanan son olaylardan sonra genç kızların aklına takılan bir sorudur.

evet yanıtını vermek için, öncelikle tutarlı bir genelleme yapılacaksa eğer her erkekte mevcut olan bir sabit alınması gerekir. Bir sabit olarak erkeklik hormonu diye nitelendirilen testosteron hormonunu alabiliriz. Testosteron hormonu kas ve iskelet gelişiminde, ergenliğin erkeklerde olan belirtilerinin oluşması gibi olaylara neden olur. Bu hormon genel sağlığı etkilediği gibi zihinsel performansı da etkiler. Zihinsel performans düşünmeyi, düşünce yapısını yahut olaylara bakış açısı gibi faktörleri de etkilediği anlamına gelir. Bu tür şeylere sebep olan bu hormon erkeklere önüne gelene tecavüz etme hakkını verir mi? ya da her erkek bu tür şeyleri düşünür ancak davranışından dolayı olabilecek yaptırımlardan korktuğu için mi tecavüzden kaçınır? bu kaçınma işi sadece tecavüz için değil de her iş için geçerli midir? bir insanın bir olayı yapmamasının sebebi sadece olay sonucunda başına gelecek yaptırımlardan korkması mıdır?

''Ne çok gülmüşümdür keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara.''

Friedrich Nietzsche

Neyse asıl meseleye dönelim. Bu hormonun böyle şeylere direkt olarak neden olmadığını savunan bir psikolog bu hormon hayvanlarda da bulunuyor ancak hayvanlar böyle şeyler yapmamıştır. Bir olayı sadece bir hormona bağlamak doğru değildir der ki bana göre kısmen haklıdır. Genellemeler bu yüzden doğru değildir. içine doğduğumuz kültür insan kişiliğinin çok büyük bir kısmını etkiler. Sosyolojide de insan doğduğunda diğer hayvanlardan güdüler olarak çok farklıdır. Sadece bir kaç refleksle doğar ve ne yapacağını bilmez, öğrenir.

Kısaca verilen eğitim, içine doğulan kültür, etkilenilen her türlü sosyal paylaşım siteleri, medya vs... bu tür olaylarda etkileri vardır. tecavüzcü coşkun olsun nuri alço olsun ne bileyim erol taş olsun böyle karakterlerin de reis olarak görülmesi, tecavüzün normalleştirilmesinde bu olaylara bir etken olduğunu düşünüyorum. Savaş zamanlarında askerlerin ele geçirdikleri şehirlerde ki kızlara tecavüz etmesi de bir kuralsızlık halinde neler yapabileceklerinin göstergesidir.

Ancak her şeye rağmen her erkeğin potansiyel tecavüzcü olarak atfedilmesi oldukça yanlıştır. Beynin kullanılmadığı yerlere arzular hakim olur ancak her erkeğe potansiyel tecavüzcü demek bastırılmış erkek düşmanlığının bir dışa vurumudur bana göre. şu son olaylar da böyle insanların ekmek teknesi olmuştur.
biraz önce tartıştığım bir bayan arkadaş her erkeğin güzel gördüğü bir kızla fantezi kurduğunu ve bunun da bir potansiyel tecavüzcü olmasına yeterli olduğunu söylüyor. Peki Kafada kurulan fantezi tecavüz içerikli olmak zorunda mıdır? yani her birini hayal eden erkek ona zorla tecavüz ettiğini mi düşünür? fantezi konusu karşılıklı rıza üzerine kurulamaz mı? böyle düşünceler her erkeğin tecavüzcü olduğunu mu gösterir? kadınlar böyle fanteziler kurmaz mı? kurarsa eğer bu fanteziler erkeklerde tecavüzcü olarak atfedilmesine neden oluyorken kadınlarda da teşhirci olarak algılanmamasına engel olan şey nedir?
(bkz: tecavüzcü müdür)
eğer bu sorunun yanıtı evet ise her kadına da potansiyel tecevüzcü denilebilir.