bugün

mantığa ters gelen olaydır. sosyalizm de din yoktur.
evet, duscapital'de din ile ilgili herhangi bir cümle yoktur.

zira ekonomi ve devletin yönetim şekli ile ilgili bir kitaptır. anlattığı şeylerin ana teması bu iki öğedir.
garipsenmeyecek durumdur.

sosyalizm'in kelime anlamı toplumculuktur.(bkz: http://tdkterim.gov.tr/bts/)

gerek islam'ın ve sosyalizm'inözel mülkiyet kavramları.
gerek tüketim şekilleri (anlayış farklı olsa da) benzeşmektedir.

bu bakımdan daha derin analize girmeden,sokaktaki insan her ikisine aynı anda eğilim göstere bilir.
islam'la materyalizm bağdaşmayacağından olmayacak olan olay. müslüman olmak tüm doğrulara, tüm doğru hükümlere iman etmiş olmaktır zaten. solcu müslüman, sağcı müslüman, ılımlı müslüman vs. olmaz. olduğu sanılsa da olmaz. müslüman ya müslümandır ya değildir.
çok doğaldır, islamiyet bizzat zaten sosyal ilişkileri düzenleyen, adaleti sağlayan bir dindir.zaten kim ne zaman sosyalizmi dinsizlere verdi ki.
numan kurtulmuş ve mehmet bekaroğlu bu yoldakilere örnek verilebilir. söylem olarak öylelerdir ama amel olarak sanırım yakında pisliğe batacaklar. bir adam çıkıp zaman gazetesinde "bizim parti süpermarket gibi, herşey var" derse başına bir iş muhakkak gelir. bu şu demek: partinin 1/3 ünü biz aldık, geriye kalan 2/3ü de dileyenindir. ne bileyim ya! zaten midem bulanmakta acı acı...

edit: yanlış yazım
belki de islam'ın ruhuna en uygun olan düzeni yaşamaktır.

(bkz: ali şeriati)
sözde müslüman olduğu düşünülmektedir.
Olmaz diye bir şey yok. Günümüz liselileri hem entel olmak adına sosyalist, hem de göt korkusundan müslüman olabiliyor.

Sosyalizmin temelleri materyalizme dayanır. Materyalizm dediğin bildiğin maddecilik.
Ve materyalistler der ki: Gözümle görmediğim hiç bir şey yoktur. Dolayısıyla; tanrı da yoktur.
(bkz: islami sosyalizm)

(bkz: sultan galiyev)
Biraz sonra girilecek olan entryler arasında , 'hem solcuyum hem müslümanım' diyenine bile rastladık diye bir şey çıkmasından korkuyorum.

Din ve siyaseti bir araya koymak, baştan sona yanlış. Adamın görüşü neyse ne. ben müslümanım diyorsa, kime ne?
(bkz: antikapitalist müslümanlar)
Komunizme varmadığı sürece olabilir.
içinde bulunduğum durum.
Allah bir, Muhammed iki, marx üç.
(bkz: diyalektik materyalizm)

felasifeden (felsefe) çakmayan yazarları ortaya çıkarmış başlık.

müslümanlar üretim şekli olarak sosyalizmi örnek alabilir ama sosyalist olamazlar. islam nezdinde bütün dinler sermayeye dayalı üretimi savunur.
(bkz: necmettin erbakan)
konuşmalarına bakın adam sosyalist farkında değil.
“işçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.”

Diyen bir peygamberi olan bu din sosyalizme çok da uzak değil bence.

Kaldı ki kapitalist sistemde kimin eli kimin cebinde belli değilken fakir daha fakir zengin daha zenginken zamanında devlet başkanı olduğu halde şatafattan uzak kalan ve buna karşı çıkan bir insandır islam peygamberi, iyi düşünmek araştırmak gerek pek çok ortaklık bulunabilir sosyalist düşünceyle.

(bkz: ali şeriati)
güncel Önemli Başlıklar