bugün

-benim babam solcu senin baban hangi takımlı?
+benim babam hem sosyalist hem liberalist hem emperyalist hem anarşist hem faşist hem komünist.
bu tanıma en uyacak akım mistisizm diye açıkladığımız olgudur. islam mistisizmi olarak ele alırsak tasavvuf. tasavvufta hümanizmden de öte doğayı kucaklama söz konusudur.
doğmalara esir olmuş beyin demektir.

yok efendim, insanı seven ve yaşam hakkını savunan, hatta insan diyerek akılı ön plana çıkaran hatta insan olmak aklını kullanmak değil ahlaklıda olabilmektir diyen ve bir dini inanışa sahip olan insanı dışlayan kişilerin beyni doğmalara esir olmuş, savunduğu izm'lere doğa kanunu gibi saplanmış kalmış, kendini geliştirememiş kişiliklerdir.

çoğu dinin mezhep ve tarikatları doğmatizmlere tepki için oluşmuş felsefelerini insan bazında yoğunlaştırmışlardır. eğer insan olmasaydı, din olurmuydu? bunu analiz etmekten bi'haber bilgisiz bilginlerin hümanizm'i ateist bir olgu olarak algılanması kaçınılmaz bir cehalet örneğidir.
normal bir olaydir. zaten dindar kisilik insanlari, hayvanlari, bir agaci, ufacik bir karincayi da sever/sevmesi gerekir. kural budur sonucta. insanlar arasinda ayrim yapmaz tabiki ama inanan insanlarla daha iyi baglar kurabilir. (bazi kurallar geregi)
Osurmadan sıçmak gibidir.