bugün

tübitak tarafından yayınlanan "hayvanların sessiz dünyası" isimli kitapta önemle irdelenen konudur. tıpkı bizler gibi derilerinin altında, bedenlerinin ücra köşelerine sızmış ruhlar var mıdır acaba? böyle bir şeyi kabul edersek avlanma, hayvan katli, hayvana karşı şiddet gibi konuları tekrar gözden geçirmek ve hayvanlara dair elde ettiğimiz bilimsel verileri yeniden yorumlamak gerekir. açıkçası ben, içimizde yaşayan hayvan ötesi varlıkların bile birer ruha sahip olduğu gerçeğini göz önüne alaraktan hayvancağızların da ruhu olduğuna kanaat getirmekteyim.
(bkz: rene descartes)
(bkz: extended substance)
(bkz: animal spirit)
eğer korku, savunmaya geçme, aile kurma ve evladı sahiplenme gibi davranışlar ruhun bir parçası olarak kabul ediliyorsa cevabı "vardır" ya da en iyi ihtimalle "olabilir" olan soru. çünkü bu tür davranışlar genelde içgüdü olarak kabul edilir, hayvanlarda olan şeyin duygusal zekadan çok içgüdü olduğu iddia edilir.
(bkz: zekeriya beyaz a sorulan sorular)
(bkz: de anima)*
ruh'un ne olduğunu bilsek cevaplanabilecek bir sorudur.
ancak; büyük dinlerde sürekli insanların ruhlarının ahiret hayatı söz konusu olduğundan hayvanların ruhunun olmayacağı kanısına varılabilir. sonuçta mantık olarak olaya bakıldığında da durum aynıdır, sadece hayvanlar içgüdüleriyle haraket ederler,otomatiktirler.
özgür irade insanlara mahsustur.
kesin olmamakla beraber; kalp varsa ruh da vardır büyük ihtimalle şeklinde yine kesin olmayan bir ifadeyle cevaplanabilecek soru..
hala kuran'dan ayet verilmemesi sebebiyle beni derin bir korkuya sürüklemiş soru.
"çoğu insandan daha ruhlu oldukları kesin" şeklinde cevaplanabilir.

akabinde "her insanda ruh var mı sanki?" diyerek bir soru daha yöneltilebilir.
tengricilik inancına göre vardır.
Hayvanlar da insanlar gibi kiyamet günü Allah'ın huzurunda toplanacaklardır ve bunlar da hesaba çekilecekleri icin ben vardir diyorum.

(bkz: inanak be kanka)
hayvanlarda ruh olup-olmadığı sorunsalıdır.
insanlardaki ruh-beden sorunu tam olarak anlaşılamamışken bir de işin içine hayvanları sokarak insanları düşünmeye sevk etme eylemidir.
bi acceyip soru.

bize böyle bi bilgi gelmedi.
Hayvanlarında ruhu vardır ve aynı insanlarda olduğü gibi onlarında canını azrail a.s alır.

Net ne la.
insanlarda olduğu bile henüz kanıtlanamamış bir şeyin başka bir varlıkta aranması mantıksızlığıdır. ben inanırım ruhun varlığına orası ayrı.
bu konuda çok kesin konuşanların, nerden biliyosun sorusu sorulduğunda "çünkü kendimden biliyorum" şeklinde verilebilecek cevapları vardır.
Nefs bilinc altı ic guduyse.ruhta bilinc olabilir.bilinc hayvanlarda olmadığına göre bence yoktur.canla ruhun aynı şey oldugunuda dusunmuyorum.cunku.allah kuranda uykuda ruhların alındıgını söyler.ama bir ilginc yapıda vardır ki uykuda bilinc altınla baglantı kopmuyor.canda yerınde demekki ruh alma konusu iradeyi almak olabilir.burdanda irade bilinc esittir ruh kavramını doguruyor mantıgıma göre.ki cinler ruhani nefisli canlılar melekler ise sadece ruhani ama cinler öldügüne göre demekki biraz sacma gelebilir ama ruhla nefs birbirinden ayrılıyor.insan ölüncede nefs can ve ruh birbirinden ayrılıyor olabilir böylece uykuda ruh ve nefs canla bağını koparmadan ayrılıyor olabilir.
Rüya gördüklerine göre vardır. Ölen kedimin ruhuna fatiha okudum belki cennete gider koftehor
Bence irda bilinc esittir ruh kavramına ulastıgıma göre asıl bizi olusturan ruh olabilir.gerisi yan parcalar. :D
güncel Önemli Başlıklar