bugün

şöyle ki efendim; eğer böyle bir arkadaşınız varsa uzak durun, irtibatı koparın, sizi bulamayacağı kadar uzağa yerleşin, telefon numaranızı değiştirin vb. vb...

çünküüüüü;

- bu insanlar depresif olmayı obsesyon haline getirmiş karmaşık yapılı insanlardır. hayatı o kadar karamsar yaşarlar ki yeminle içiniz kapkara olur. kararmayın, kaçın.

- her durumda ağızlarından "offfff ulen offfff", "soktuğumun dünyası", "ulen bende şans olsaaa" gibi sözler duyarsınız. şaşırmayın, kaçın.

- sen muhabbet etmeye çalışırken, hayatı gırgıra alıp gününü şenlendirirken o her zaman bu durumun içine edecek bir tavır sergileyip, bir düşünce belirtebilir. gırgır işlemez bunlara, kaçın.

- bunların müzik zevkleri komple depresiftir. "hakan taşıyan-sensiz iki gün", "ayna-beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar", "orhan gencebay-batsın bu dünya" türünde şarkılarla ruhunuzu yormak istemiyorsanız, kaçın.

eğer beni dinlemeyip kaçmazsanız;

- bir süre sonra hafif kirli sakaldan hoşlanır, saçlarızı taramayı bırakabilirsiniz.

- ara sıra ağzınızdan "offfff offfff" gibi daha önce sık kullanmadığınız sözler çıkar, bir süre sonra bu sözler çeşitlenir ve sıklaşır.

- müzik zevkiniz değişir. depresif şarkıların kralı olursunuz.

- hatta ve hatta bir süre sonra sizin depresif kaptığınız obsesif arkadaşınız bile sizin karamsarlığınız karşısında iyimser kalır. çünkü bu hastalık birinden birine artarak geçer.

depresif yapılı obsesif insanlardan uzak durun, geleceğinizi koruyun. "%100 iyimser hava sahası" dinlersen...
bazı anlarda hayatta bulunabilecek en kral insandır. uzun süreli ilişkilerde bazen çekilmez olurlar belki ama, bu tarz adamlar dobradır, süperdir, rakı masasında en iyi dertleşebileceğin insandır.
obsesyonu olan bir insanın depresif yönünün olması olağan bir durum.
obsesyonu olan kişi takıntılarının saçma olduğunun büyük oranda farkında olmasına rağmen, takıntılı davranışını ya da düşüncesini engelleyemez. takıntılar zamanla arttığından engelleme çabalarını da arttırmak zorunda hisseder. ancak engellemeye çalıştıkça takıntıları artar ve içinden çıkılamaz bir hal alır bu da onu yoğun umutsuzluğa ve çaresizliğe sürükler.
hayata sarılmasını sağlayan faktörlerin obsesif olduğu konular olmasından dolayı pek zararlı olmayan insandır. çevresinde olmak pek keyifli olmayabilir ama bu insana yardım edip kurtarmak, kurtarana büyük haz verir. senin, benim gibi insandır. gözlerinin açılması gerekendir.