darwin buluş sahibidir, harun yahya katolik hristiyan tarikatların kitaplarını tercüme ederek sanki kendisi yeni bir şey bulmuş gibi lanse eder.
celal şengör pırlanta gibi bir kıyaslama yapmış. el değdirmeden aktarıyorum:
''Amerika bir dönem, Rusya çevresinde yeşil kuşak oluşturma ve Türkiye, Yugoslavya, iran gibi ülkelerde Müslüman irticacılar yaratmak için büyük paralar harcadı. Rahat yaşamak ve zenginlik için dini kullanan bir fırsatçı olarak Harun Yahya bu akımın kuyruğunun ucunu yakaladı. Mezhep yaratmak istiyordu. Bu işi zaten Amerika'dan öğrenmişti. Cahil insanlarla bu iş çok kolay. Zengin ailelerle işe başlayarak bir anda parladı. Darwinizim ilk darbeyi Özal döneminde aldı. Çünkü Özal ilk gerçek dindar cumhurbaşkanımızdı. Daha önce de inanan yöneticiler olmuştu ama o gerçek anlamda tarikat altyapısından geliyordu. Onun döneminde Milli Eğitim bakanı olan Vehbi Dinçerler Türk eğitim sistemine, Darwin'e rakip görüş olarak yaradılışçılığı sokup müfredatı değiştirdi. Sadece küçük bir paragraftı ama yeterliydi. Müslümansan akıllı tasarımcı olman gerekiyordu. Yahya'yı ilginç yapan, gelişmemiş bir ülke olan Türkiye'de Darwin ile ilgili hiçbir sorun yaşanmazken, bunu yaratmayı becermiş olmasıdır. Peki bunun arkasında kim var, kim finanse ediyor, belli ki o sadece bir figür, piyon. Birinin veya ortak çıkarları olan bir grup insanın onu finanse ettiği açık.''
(bkz: celal şengör)
biri saygıdeğer bir bilim insanı öbürü adamın tekidir.
ikisi de herhangi bir sistemi tesadüflerle açıklamaya çalışmaz.
mükemmel bir sistemin o mükemmel sistemin parçaları tarafından mükemmel olarak algılandığını*** bilemeyen mükemmellerce mükemmel atfedilen sitemin mükemmelliğinin hangi yönde ilerlemiş olursa olsun yine mükemmel atfedileceği, genel geçerliğin kanıt teşkil etmekte en büyük unsur olduğunun bilinmemesinin bilinmesi,anlaşılması halinde(ki türkiye için büyük bir ütopyadır), kaybeden ortaya çıkacaktır. amma velakin bu mükemmeller o kadar mükemmellerdir ki, onların sözleri mutlak doğru olduğundan, kaybeden hakkında yorum yapmak sözlerinizin engizisyon tarafından "kırpılmasına", ve dahi bu sözleri bulunduran ortamların tamamiyle sansürlenmesine neden olur. üstelik bu mükemmeller süper demokrattırlar açıklamalarında.
mükemmel bir sistemi tesadüflerle açıklamaya çalışan insancıkların, yokları oynayacağı karşılaşma.

(bkz: sonucu önceden belli maçlar)