bugün

uzay çalışmalarının ve genetik mühendisliğin kadın bilim insanları tarafından yapıldığı ve buna yüksek bütçeyle destek verilen yıllardı.

bizzat benim büyük büyükannem uzaya çıkan ilk kadın olacaktı. Evet. takvimler o gün 30 ekim 1928 i gösteriyordu. her şey hazır ve 1 kasım şafağı, ottoman17 isimli uzay aracı fırlatma rampasında bekliyordu. annemin dediğine göre " o gece hiç uyuyamadım, heyecandan ellerim titriyordu" lakin sabah gazeteler o kötü haberi verdi. "1 kasım 1928 harf inkılabı yapıldı." o haberi duyunca büyük anneannemin birden her şeyi unutmasına mı yanayım Yoksa fırlatma rampası ve uzay aracının aniden yok olmasına mı? işte kemalist zihniyet neler kaybettirdi bizlere görün.

sadece bu değil! büyük amcam da tam kendini klonlamak üzereyken harf inkılabı olmuş ve o da başarısızlıkla sonuçlanmış. amcam kan kusuyor ama kemalist zihniyet yüzünden "kızılcık şerbeti içtim" diyordu.

bizse daha dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz.
(bkz: neden mizah)
Oncesini siktir edin de sonrasinda hemen nasil ciktik ama uzaya?

Aya ilk ayagi nasil bastik?
Biz bastik tabi olum.
chicago'nun Feth edileceği Türkiyedi, inkılap geldi chicago'nun Osmanlıcası kayboldu!
arapçanın çok büyülü dil sanıldığı yıllardır bu yüzden arapça terimler aynen alınmış. arapça yazılarda çoğu zaman ne yazdığını bile merak etmemiş, arapça kağıtları yerden kaldırmış. halkın arapçayı zaten hiç bilmediği, dini bile bilmediği, hoca ne derse yaptığı bir zaman.