bugün

- oo abi duyduk barcelona'ya gitmişsin hanımla
+ sorma kardeşim 1200 avro verdik, orda harcadıklarım hariç bak
- güzel geçti mi bari abi, güzel diyorlar oraları için
+ yav sen ne diyosun pahalı memleketmiş, beş kuruş indirmiyor gavur

adam için mühim şey tabi bu. yememek lazım hakkını. çalışıyor, kazanıyor, biriktiriyor sonra buluyor bir promosyon tur, alıyor hanımı, paraya kıyarsa bir de çocukları, gidiyor yurtdışına. ileriki zamanlarda oralarda nereleri gezdi, ne yedi ne içti hatırlar mı bilinmez ama asla unutmaz bak o seyahatin kaça patladığını. şimdi soralım karısına;

- ay şekerim neler aldın göstersene
+ aman çabuk çabuk ne geçtiyse elime, kadın kadına gitmek lazım oralara, adamla bir şey anlamadım ki
- üstündeki bluzu ordan mı aldın, pek güzelmiş
+ sorma bizim parayla 200 kağıt saydım buna
- ordan aldın demek
+ evet dedim ya 200 ytl tam tamına.

bak ister hava atmak için de ister huyu bu olsun, var böyle tipler. en önemli ayrıntı bu çünkü onlar için. hatta bazen gittikleri bir ülkeyi beğenip beğenmemelerine bile sebep. ne harcadığını bilen, düşünmeden harcayanlara belki söven belki imrenen tipler bunlar. yanılıyorsun dersen hemen değiştireyim tanımımı, ticaret kafasıyla düşünenler bunlar. ne aldı, ne yaptı, zarar mı etti, ne kadar kar etti bunları düşünerek yaşayanlar bunlar.

ben seviyorum bu adamları. maksadı hava atmak olmayanları. dikkat et bak; o da sana bir şey soracak olsun, önce sorar ne kadara aldığını.
yolda arabasının lastiği patlamış> "50.000 yetelelik arabanın lastiği patlar mı yahu?" *
bu tipler çocuklukta cok gıcık olurlar.
-aa yeni atari almıs ne kadara aldın ?
+babam aldı valla 20 milyonmus.
-hahaha olm kazıklamıslar babanı biz 15 milyona adık hem de su var bu var bıdıbıdı...
+sittir lan amuş.
daha yeni tanışıyorsunuz bir arkadaş vasıtasıyla;
-ne işle meşgulsünüz?
+fabikam var benim, önünde bi bahçe var, oraya lokanta açtım geçenlerde.günlük 2000ytl masrafı vardı, akşam kasada 200 ytl kalıyodu.malum tanıdıktan para alınmıyor.
-ne fabrikası peki?
+işte mobilya falan, duymuşsundur kesin.geçen bi iş aldım nerdeyse bir tirilyon, geçen yıl da almıştım öyle çok kazandım çok.
-kaç işçi çalışıyor?
+bilmiyorum da tam sayıyı, çok para veriyoruz.en düşüğü bin ytl.
-sigortaları var mı?
+hı?

sorulan hiçbir soruya cevap alınamadı, daha sonra tekrar deneyin.
heryerde gorgusuzce harcanani anlatip ekmek parasini pahali bulanlar.
genellikle harcadigi parada mubalaga yapan tiplerdir. kazigi yemekten zevk alir bunlar.
para şekline getirilip harcanması gereken tiplerdir. çevremde çok ama ben onlardan değilim.
ama allah sizi inandırsın geçen bir saat aldım çok para saydım. siz deyin 50 ben diyim 100.

not: şaka uleeeynnn.
(bkz: sonradan görme gevurdan dönme)
Terbiyesiz tiplerdir bunlar. Harcadıkları paraya göre onlara deger vermemizi isterler.