bugün

efenim kanımca asıl gericilik budur. sen 1938'e takılıp kalmışsın efendi. madem ilerici geçiniyorsun sen ne yapıyorsun? yaptığın tek şey ''atatürk yaşasaydı'' ile başlayan cümleler kurmak.
edit: entry götünden anlamak
şahsından değil, ebedi fikirlerinden medet ummaktır.
(bkz: bsg dedirten dinci zırvaları)
atatürkün fikirlerinden değil de şahsından, şeklinden medet umulursa komik olan davranıştır. RTE (*)'nin Siyaset Akademisi Açılıyor başlığıyla Ankara panolarına yapıştırdığı afişlerdeki Baş Öğtermen Atatürk pozu (*)(*)bu komikliktedir.
mustafa kemal cok isler basarmis bir insan orasi kesin.cok iyi bir komutan olsa da mustafa kemal bir teorisyen degildir ne yazik ki. tariflemek istedigi genel bir devlet duzeni varsa da genel hatlar haricinde ayrintili bir devlet duzeni tariflememistir. avrupa yonetim tarzina yonelmis, bir cok 'yenilik'i avrupadan almistir(aile hukuku, anayasa, alfabe..vs).

mustafa kemal'in bir teorisyen olmadigi bir gercek olsa da degismez belli bir cizgisi vardir ve bu cizgiler hala gecerlidir. bunlardan en onemlisi 'anti-emperyalist' olmaktir.hangi devirde olursa olsun bir turkiye vatandasi anti-emperyalist olmak zorundadir, sayet ben kemalistim diyecekse.kanimizi iligimizi somuren imf'nin gelmesinde sokaklara dokulen yalnizca 3-4 bin kisi kadardi.

ataturk'ten medet umanlar varsa da oncelikle kendilerine temel cizgiler dogrultusunda bir 'kemalizm' tanimi yapmalidirlar. bu devirde herkes sozum ona 'ataturkcu' ama ici bosaltilan bu kavramin ne oldugu konusunda cok fikrimiz yok.
Ula adam 100 sene önce kendi çalıp kendi oynamış. Türk milleti 100 sene sonra bile padişahlık istiyor.
güncel Önemli Başlıklar