bugün

kadinsak eger, cok kolay haksizliga ugrayabiliyoruz. onemli bir soyismimiz de yoksa, herkesin buna hakki vardir.. Bir is yerinde basit bir calisan olmak demek cok kolay hakarete ugrayabilmek demekmis. bugun bunu ogrendim, ama her ogrendigim beni mutlu etmiyor malesef. suruden ayrilmak zorundasin. ustelik daha once defalarca ayrilsan dahi. buna mecbursun. insan gibi yasayabilmek icin sadece bir gayret.

cahil insanlardan, kotu ruhlardan korunmak icin savasmak zorundasin. televizyon dizilerinde oldugu gibi, ozellikle fantastik konulu olanlara baktiginizda, orda daima bir savas goreceksiniz.. iyilikle kotulugun mucadelesi. ama gercek olan iblis gorunurde degil, icimizdedir. onu ortaya cikartip, onunla dovusmek senin savasindir.

kadin olmak ayrica kolayca tacize ugrayabilmektir. yani erkeklerin yiyecek gozuyle baktigi canlilar olmaktir. ve cogu zaman buna sesini cikaramamaktir. kadin olmak gucsuzluk mudur? yoksa ses kisikligi mi... ama bildigim saglam bir tecrubeden yola cikarak soyleyebilecegim bir sey var, o da bir kadin olarak sesini duyurmayi basarabilirsen eger haksizliklar son bulacaktir. er ya da gec.
bir kağıdın iki yüzü gibidir.
türkiye'de üstüne sayfalarca yazı yazılabilecek konudur. yüzlerce örnek görülür, sokakta ,evde... arap kültürünün islamiyetle birlikte topluma yansımasından da kaynaklanır. sürekli bir adım geridedir. nasıl olsa evlenecektir. dolayısıyla soyismi de değişecektir. önemi yoktur o güne kadar yaptıklarının, insan olmasının filan. erkek istenmez mesela kız istenir.hep aittir, sahip olunmak istenendir.beline kırmızı kuşak bağlanır düğünde.isterse alem ülkeyi soyup soğana çevirmiş olsun.** yeter ki kuşak yerinde olsun. namusun adı, anlamı budur zaten(!) küçük yaşta sorulmadan dedesi yaşındakilerle evlendirilir. adına töre derler. ağlar ama en büyük ihaneti susmuş, sinmiş hemcinslerinden görür.tecavüze uğrar kirlidir. evlenilmez onunla. dışlanır. kimse ses çıkarmaz.
kadın evini çekip çevirir dışarda çalışsa da. asli görevidir. yorgunluktan ölür ama görev görevdir. kültürdür. kimse yadırgamaz. 'biz de yaptık sen de yapacaksın' diyen hemcinsleri çıkar . bir de çocuk varsa eyvah eyvah! küfür edilecekse kadın üzerinden edilir. ana, bacı sövülür. kimse kimsenin babasına bu kadar sövmez. erkek yapsa elinin kiridir. kadın yapsa hafif olur. çocuğu taşıyan kadındır içinde . erkeğe nasıl olsa bir şey olmaz. en eğitimlisi bile der gitti de karnını doldurdu diye. baş suçludur yani olayda. erkek der sen zaten beni değil parayı önemsiyorsun diye. ama her sıkıştığında biriktirdiklerini kıyıdan köşeden çıkarıp veren kadındır. erkek hem döver hem de 'sen kadınsın konuşamazsın' der. işin acısı ailesinin istemeği adamla evlenip adam kadını terkedince ,çocuğuyla sokakta kalan kadını babasının da eve almamasıdır.uzundur bu konu görsellerle anlatmak gerekir. ama elimizde sol frame var sadece başlıklarıyla ne kadar haksızlığa uğradığını göstermek için.