neymiş efendim her insanın sağ ve sol omzunun üzerinde birer melek varmış ve soldaki günahları sağdaki ise savpalarını yazıyormuş.

koskoca allah ol deyince olduran madem, e ozaman neden günah ve sevapları saydırmak için adam başı iki tane melek koyuyor herkesin kafasına ? bir melekle iş çözülemez miydi ? hadi meleği de geçtim otomatik bir sayacı falan olmalı bunun. hangi devirde yaşıyoruz ya da allah varsa eğer hangi devirde yaşıyor ? istediğin an istediğin her şeyi yapabilecek kadar kudretli ol ama günah ve sevap sayma işinden aciz ol. yok artık...
hafaza melekleri eski cahiliye devrinde insanların tek başlarınayken günah denilen eylemleri yapmaması yahut yaparken en azından çekinmesi bir kez olsun durup düşünmesi için o dönemdeki insanlar tarafından uydurulmuş hayal ürünleridir. eğer tek başınızayken kimsenin görmediği bir yerde günah yahut sevap işlerseniz öbür tarafta bu melekler sizin bu günah ve sevaplarınıza şahit olacakmış. bu söylem hiç bir akla ve mantığa uymamaktadır...

hasıl kelam bu ve buna benzer bir çok hayal ürünü islamiyette bolcana mevcuttur. müslümanlar inandıkları allah'ın hem çok büyük ve kudretli olduğunu söylerler, hem de abuk subuk hureferlerden başlarını kaldırmazlar. süpersiniz...

Not: gerekli uyarı ile bu meleklerin adının münker nekir değil hafaza melekleri olduğunu öğrendim. teşekkürler sözlük. zira yinede olay çok saçma.
sag ve sol omuzda günahları yazan meleklere kiramen katibin denir. münker ve nekir ise kabirde sana sorular soracak olan ve senin de sıçıp kalacagın anın melekleridir.
(bkz: kendi cahilliğini görünce başlığı değiştirmek)
allah'ın tabi ki meleklere ihtiyacı yoktur ancak bir şekilde istihdam yaratılmazsa melekler kafa şişirmeye başlayabilir. bu nedenler meleklere bir meşgale, eve ekmek götürebilecekleri pozisyonlar verilmiştir.
insan hiç yaşamaya da bilirdi. nitekim allah herşeyi bilen yüce varlıktır. mesela senin şu an iman esaslarından birini inkar edip imansız biri oldugunu biliyo elbet.direk ahirette sana bunu derdi bak sen şu gun şu gunde şöyle bi yazı yazacaksın cezan bu yüzden. ama yapmadı neden? çünkü allah en adildir. senin yaşayıp görmeni istedi. melekleri de yarattı. onları insanlar üzerine görevli kıldı. hani şu kulum var ya onun her yaptıgı iyiliği ve kötülüğü yaz ki ahirette karsısına çıkardıgımızda ben bunu yapmadım yok hatırlamıyorum demesin. al sana belge. haydi ateşe...
(bkz: destur bre deyyus)
Kim uydurmuşsa biraz eksik uydurmuş anlaşılan.

Her zaman insanların önünde durduğuna, yürüdüğüne inanılan melekler. Herhangi bir kazayı kılpayı atlatıyorsak sebebi bunlardır.

Ya Atlatamayanlar? Bunların melekleri grevde veya küsler galiba.