bugün

isminden anlaşıldığı kadarıyla erkekliği olmayan tek sadrazamdır..
Hadım Süleyman Paşa Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 1541-1544 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. iki kez Mısır Valiliği yapmış olan Süleyman Paşa, 13 Haziran 1538'de 80 yaşında Süveyş Limanından 72 yelkenli ve 7000'i Yeniçeri olmak üzere 20.000 askerle yola çıkmış, ve Zebid'den geçerek Aden'e yönelmiştir. Aden'i ele geçirerek bir Sancak tesis eden Süleyman Paşa, bir kaç hafta sonra Gücerat sahillerine asker çıkarmıştır. Koka ve Kat isimli iki kaleye hücum ederek zapt eden Paşa, Eylül başlarında Diu şehrini kuşattı. Süleyman Paşa'nın bu seferi Osmanlı Donanmasının Hint seferlerine başlaması açısından önemlidir.
*
Osmanlı donanmasını ilk kez kontrol eden paşadır.Hadım lakabı cocuğu olmadığından konulmustur.
rivayetlere göre bir karambolde divanda kendisine bıçak çekilecek düzeyde bir kapışmaya dahil olunca sadrazamlıktan azlolunmuştur. bıçak çeken paşa * da kendisiyle birlikte azlolununca bir anda rüstem paşa'nın önü açılmış ve o sadrazamlığa getirilmiştir.
burayı iyi okuyun; okuyun ki ne denli gerizekalı kaynaklarca bilgilendirildiğinizin farkına varın.

wikipedia'dan ekşiden hatta buradan bakanlar süleyman paşa'nın hadım olduğunu sanarlar zira "hadım" kelimesi ile "hadim" kelimesi birbirine öyle bir girmiştir ki ancak dikkatli bakanlar görebilir. bilinenin aksine mısır valisi hadim süleyman paşa, fiziksel bir özelliğinden değil, hizmetkarlığından ötürü "hadim" sıfatına layık görülmüştür. arapçada "hadim" "hizmetkar" anlamına gelir.

görüldüğü üzere hadim süleyman paşa hizmetkar süleyman paşadır; beylerbeyidir; serdardır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar