bugün

ahlak, değerler.
Hirslandigimiz çoğu şeye fazla değer kalıyoruz .
pazar günü

ben pazar günlerini hiç sevemedim. haftanın en sevmediğim günü. tek bir güzelliğe konu olmuş sadece. o da gloomy sunday.
araba.

evet arkadaşlar, türkiyede açık ara otomobillere gereğinden fazla değer gösteriliyor. bazı kesim için arabalar ilah konumuna çıkarılmış durumda. otomobil denilen şey ulaşım için kullanılan bir eşyadan başka bir şey değil aslında. ama ben kimsenin mahalle otobüsü muhabbeti yaptığını görmedim.

peki neden bu ilgi? bu konuda birkaç teorim var arkadaşlar. buyrun maddeler halinde inceleyelim:

1) cahillik/bilgisizlik : bu madde en büyük etken kanımca. arabalar kullanıcının sadece kullanması için vardır ve bir nevi kapalı kutudur. bu kutuya erişim neredeyse yoktur. bu olması gereken bir şey olsa da, insanların arabaları anlamasını çok güçleştirmiştir ve mühendislik ürünü olan bir eşya, kükreyen ( yani vın vın yapan ) bir canavara dönüşmüştür insanların gözünde.

2) ülkede fiyatların pahalı olması : otomobillerin çoğu insan için neredeyse erişilmez olması, onlara karşı olan sahip olma arzusunu iyice körüklemiştir. eminim ki şu vergiler kalksa, etraf bmw ler lamborghini lerle dolsa durum böyle olmazdı.

3) otomobilin bir statü göstergesi haline getirilmesi : bu noktada fakir cahillerden ziyade zengin cahillerden konuşmaya başlıyoruz çünkü otomobile sahip olup statü yarışına girmeye başlıyor bu arkadaşlar. aslında bu madde 2. madde ile doğrudan bağlantılı çünkü genel olarak otomobillerin alınan maaşlara göre orantısız derecede pahalı olması, onları üst düzey lüks haline getiriyor (gösteriş amaçlı takılan mücevherler, saatler gibi).

evet aklıma gelenler şimdilik bu kadar. peki normali nedir? benim görüşüme göre arabalar ulaşım araçlarıdır. ve bu ulaşım araçları işlevini, kullanıcıyı rahatsız etmeden verimli şekilde yerine getirebiliyorsa (evet konfor, performanstan bahsediyorum) kullanılmalıdır. ama bu işlevler dışında güç göstergesi olarak kullanmak gerçekten anlamsız geliyor bana.
Hayatım.
imam hatipler.
öğrenim hayatı diyebilirim. insanlar artık okul olmadan da birşeylerin olabileceğinin farkına varmalı.
Siyaset.
maddi olan her şey. madde olan her şey yani. her şey.
Yürolig.
Kangren kolu kesip atamamakla ayni sey.

Zaaf.
en başta geleni cinselliktir. bin bir düzenleme yapılmıştır kendisine dair ki düzenlemelerin olmadığı durumlarda dahi şunla olursa anlamlıdır, bunla olursa anlamsızdır saplantıları sahne alır. kahve içip laflamak allahtan böylesine kategorilendirmiş bir insan hali değil de az biraz diğerlerinin nezdinde kendilerinin bir değeri olduğunu zannedebiliyor insanlar.
(bkz: bekaret)
(bkz: izmir marşı)
insanlar.
Kırmızı çizgilerinizi asla kaldırmayın.
Bir beyin otobüs durağına bırakması, "beraber ders çalışalım mı?" teklifi, "sende notlar var mı canım?" Sorusu, yolda tek yürümeyi sevmeyen insanın bu esnada araması, üzgünken mesaj atılacak insanı olman, her konudan bir ortak yön çıkarma çabası gibi koca bir liste yapabileceğim durumlardır.

Durup ince şeyleri anlamaya vakti olan insanlara pek de anlamlı şeyler yapılmıyor. Evet tamam, alıştık. her şeye fazla anlam yüklememeli. Evet tamam, sadece yaşayalım gitsin.
Bekaret takıntısı.Hele de türkiyede.Belki bu kadar önemsenmese aldatma bu kadar fazla olmaz.Bi kadın ya da bi erkekte bunu aramak sevginin iki yüzlü hali bence.Böyle şeylere takılan insanlardam uzak durmak lazım.Sizi siz olduğunuz için seven birini bulun daha önce sevişmediğiniz için seven sırf bunun için sizinle gurur duyan birini değil.
ask mi? diye soruyorum bazen kendi kendime,cunku kafami kaldirip baktigimda dunyaya ne dertler ne acilar var diyorum ama bi yandan da sanki dunyanin en buyuk duygusu bana aitmis gibi geliyor,dunyanin en buyuk acisini ben cekiyorum sanki.

insanlara anlatmaya calistigimda dertlerimi bir turlu anlamadiklarini dusunuyorum ne kadar onemli kelimeler dokselerde duygularim icin ben yine de tatmin olmuyorum daha fazlasini istiyorum.

bu ne kadar da bencil bi duyguymus boyle.
(bkz: izmir)
çocuk sahibi olmak.
kesinlikle düğün olayının gerekli olduğu düşüncesidir.
"aşık olduğun insanın bakışı" boş boş bakar ama illaki bir sürü anlam yüklemeye çalışırız işte..
kesinlikle aşk...
Ekşi sözlük.
(bkz: yumurtanın içinde horoz dölü olması)