bugün

artık tinercilerin geceyi beklemesine dahi gerek kalmayacağı kadar güvenliksiz bir ülkede olduğumuzun göstergesidir.

saat 16.40 civarı eşimle dışarıdayız. bir kaç işimiz vardı hallettik. sonra bankaların sıra halinde olduğu , otobanın kenarındaki yola çıktık. bankada da ufak bir işimiz vardı. o kadar işlek ve kalabalık bir yol ki burası ve buna rağmen kaçıncı kez tinerci, gaspçı, manyak görüyorum belli değil.hatta bir keresinde elinde kelebek denilen bıçağı sallaya sallaya üzerimize doğru geliyor bir yandan da kendi kendine konuşuyordu yine bir tinerci. bir keresinde ben tekken çok uzun, aşırı çirkin bir psikopat beni takip etmişti. bir seferinde de orta boylarda, saçları ağarmış , şapkalı bir adam eşimle bizı takip etmişti bankadan para çektiğimizi sanarak.

bugün o caddede yürürken, yanımıza 1.65 boylarında, aşırı zayıƒ, üzerinde lacivert bir hırka olan, hafif kıvırcık saçlı, tipi hayli kayık 20-22 yaşlarında bir genç yanaştı. ben önden yürüyordum ,eşim biraz arkamda kalmıştı. çocuk eşime yanaştı, ağzının içine girecek neredeyse. para istedi saniyede . elleri de altta tutuyor. eşim, "yok birader " dedi sertçe , ayak yaptı. bu arada eşimi yalnız sanıyor tinerci. sonra eşim havaya bakıyordu, bir büronun numarasını kaydedecekti , lazımdı. tinerci durdu , eşime doğru bakıyordu. kasıliyordu sürekli, kitlenmişti. gitmiyordu.izliyordum onu. dişlerini falan sıkıyordu. o kadar korkunçtu ki o an. eşimin yanına doğru gittim , sonra arkadan iki adam geliyordu, kaldırım iyice kalabalıklaşınca döndü önüne ,gitti. şimdi böyle adamları dövmek mi lazım ? yanımizda silah, bıçak falan mi taşımamız lazım? iki tane çaksan döversin ama herkesce bilinir ki bir tinerci iki saniyede insanı bıçaklar. acı da hissetmez onlar o tinerden dolayı. hele ki tenhada yakalamasınlar insanı.

burada ,konunun asıl dönüp dolaşıp gelmesi gereken yer devlet. bizlerin can güvenliğini bile sağlıyamıyorsanız o koltuklarda neden oturuyorsunuz ? günde kaç kişi gaspa, bıçaklı saldırıya uğruyor dürüstçe neden açıklayamıyorsunuz ? yıllardır süregelen bu olaylardan neden halkı kurtarmıyorsunuz ? biz sokakta yürürken sigara ve para dağıtarak mı evimize gelmeliyiz ? sahiden parası olmayan adam , işinden dönerken gece saatlerinde metrobüs köprülerinde bıçaklanmalı mı ? ben elimi kolumu sallıya sallıya sokağımda yürüyemeyeceksem bu ülkede yaşamamın ne anlamı var ? sahiden bunların çözümü yok mu ? polisler işini iyi yapıyor mu ? kanunlar yeterli mi ? bu tarz insanları topluma kazandırmak çok mu zor ? yani 15 yaşında çocuklar bile dolmuş. eline bıçağı alan gaspa çıkıyor. devlet ne zaman bunlara bir dur diyecek. bu çocukları bir yerlere toplayıp. eğitimle. ilgi. alakayla. kalacak yer ve iş olanağıyla topluma kazandıracak ? illa birilerinin ölmesi onlarında olur ya yakalanırsa hapse mi girmesi lazım?

edit : uzak bir akrabamız çocuk parkından geçerken öldürüldu bunlar tarafından. eniştem her gece sigara verdiği güruha bir gece sigarası ve parası olmadığı için bir şey veremeyince inanılmaz bir dayak yedi. tanıdığim bir çok kişinin cep telefonunu baya baya elden aldılar " abi hattı çıkartayım bari bekle " denilerek. yemişim böyle yaşamayı. gece yalnızken eve dönme tehlikeli, ters davranma tehlikeli, nereye gidelim ?
(bkz: bir türkiye gerçeği)
yazının ana teması ''eşim''.

yazar burada, ''evliyim, artık bana mesajlar atarak rahatsız etmeyin'' demeye çalışmış ve bunu böyle bir hikaye yoluyla aktarmıştır. sözlük erkekleri bu konuda gereken hassasiyeti göstersin lütfen.