bugün

gözleri yapay ışıkta farklı, gün ışığında farklı; önden bakınca farklı, yandan bakınca farklı renklerde olabilen insanlardır. genellikle gen havuzunda bol miktarda renkli göz bulunduğu halde kahverengi göze sahip insanların gözlerine olabildiğince yandan ışık yansıyacak şekilde bakıldığında görülür. güneş altında biriyle tanıştığınızda bazen gözlerinin rengini anlayabilmek için dik dik bakmanız gerekir ki bu yanlış anlaşılabilir.
bir ara böyle bir fantezim vardı. okul çıkışı durakta beklerken volta atıyormuş gibi yapıp kahverengi gözlü insanların gözlerine uygun açıyla bakmaya çalışırdım. çok ilginç kombinasyonlar bulduğumu hatırlıyorum ama en ilginci -sadece 2 defa tanık olduğum- ışık altında kişiye tam yanında bakınca görülebilen altın sarısı renkti. üstelik kız da güzeldi. *
(bkz: derdini sikeyim butonu)
benim de sahip olduğum bal rengi gözlere sahip insandır efenim. Bu insanın göz rengi her ortama ayak uydurur, arada değişir falan.

ağlayınca yeşil, denizde ela, gölgede kahverengi, güneşte sarı, sokakta hanımefendi, mutfakta aşçıdır bu göz rengi. Yatağı sormayın bile.
utanmasa moduma gore bile degisicek olan goz rengimdir.
goz temasi kurdugumda bi sure sonra - senin goz rengin ne- sorusunu duyup, bilmiyorum diyorum.

herhalde en yakini eladir. fakat
denizde baska, ormanda baska, guneste baska, florasanda baskadir.

edit: soyle biraz duman kacirip aglayinca yesil olanindan ahaha
böyle bir insan yoktur, ela gözlülerin yeşil gözlü olma sanrısı vardır.
Acik eladir, gunesde yesilde olabilir...
yıllarca senin gözlerin sarı mı sorusuna muhatap olmuş insandır. Sadece ışık ve açı değil saç rengine ve makyaja göre de değişim gosterir. misal sadece siyah maskara surerseniz ela, saks mavi maskara ve kalem surerseniz yeşil, mor far surerseniz kahverengi olurlar. bir de en güzel hali aglayinca ortaya çıkandır, o da ne işe yarar bilinmez.
Benim, ben bile anlamıyorum bazen. https://www.flickr.com/photos/eclarep/414977419/ bu tarz bir şeydir. Heterochromia varmış, nadir bir şey.(mavi yeşil gözde kahverengi leke olması durumu, araştırdım ben bunu.)
Bazı insanların göz rengi günden güne değişiyor. (lens değil bunlar bildiğin gözlüklü yaşlı başlı insanlar)

Sadece ben mi farkediyorum?
Bir gün kahve bir gün mavi... yarın da yeşil olur belki.

Tuhaf.
evet doğru olan durum..
geçen günlerde şahsımın göz rengi maviden kahverengine dönmüştür..
o günden beri çok mutluyumdur..
benimki hiç değişmiyor hep siyahımsı kahverengi.*
bende bir sorun mu var acaba diye düşündürendir..
Benimdir mavi mi yeşil mi bilmiyorumdur. Çevremde büyük bölünme içerisindedir.
Benimdir. Renksiz diyenler var, kahverengi renk degil mi amk diyenler var. Beşe bolunmus durumdayiz.

Saka saka lan mavi.
Benim o. Gözlerim koyu kahverengi hatta siyah gibi duruyo. Ama inatla herkese "ela bu ya sen elanın hangi renk olduğunu bilmiyo musun? " diye diretiyorum. Şüpheye falan dusuyolar anlamiyolar göz rengimi *
buhrana girer. kışın farkedilmez bir de gözlerinin rengi. şu cümleyi tekrar tekrar duyar; aaa senin gözlerin mavi miydiiii, * *?
Kahve rengi ela yeşil arası bişey olduğu söylenir hep. Ama ne zaman aynaya baksam siyah görürüm.
pembe gözlüdür. misal; ben. sevgilimin yalancısıyım. gözüm ne renk diyorum, pembe diyo. iyice açarak bi daha soruyorum, yine pembe diyo.

ay bu çocuk çok çılgın.
benimdir kahve ve yeşil karışımı diye adlandırılan ela gözleri sahibim bazen yemyeşil oluyor bazende koyulaşıyor.
Icinde bulundugumdur. Kimi zaman ela kimi zaman yesil gibi kimi zaman acik kahve. Giyisi rengine gorede degisebiliyor.
Gözlerim kahverengi,
Güneş e bakınca ela,
Sana bakınca fena oluyor...!
he güneşte yeşil o hepimizde var zaten.
ben de çözemedim kardeş, güneşte açık yeşil falan, en sonunda haki yeşilinde karar kıldım..
Bir gun mavi, bir gun yesil, bir gun kahverengi renkle okula gelen kizlar ornek gosterilebilir.
görsel
görsel
Harbi lan ne renk benim goz rengim.