bugün

havanın göz gözü görmeyecek kadar çok acayip sisli olması durumudur. her zaman yerinde duran binalar görünmez olur arabalar sanki korku filmi sahnesiymiş gibi sisin içinden bööveeeğğ diye aniden çıkar. ileri baktığınızda içi gözükmeyen o sis bulutunun içine bi türlü giremezsiniz sürekli kaçar sizden mesafe hep ooha amınakoyim bu nee? de kalır.
ama öğlene açar hava merak etmeyin, aha da yazdım buraya.
göz gözü görmemek deyiminin tam da karşılığıdır. gerçekten de oha çüş falan yani, bu ney?
sis ve pus karışımı bir havada yol alıyor olmak demektir. sisleri yakarsınız önce yetmez, uzunları yakarsınız yine yetmez, dörtleri de yakma ihtiyacı hissedersiniz. ha bi de mırıl mırıl duaya başlarsınız.
hava sıcaklığının uf götüm dondu amınakoyim olmasıyla ölümüne kapışacak durum.
+abi yoruldum, ne kadar kaldı ?
-olm daha anasının amı kadar yol var, dayan biraz

bir süre sonra...

+gelmedik mi daha ya?
-bitti bitti, çük kadar bişey kaldı, geldik.
Daha çok bu Karadeniz sahilinden iç tarafa ya da ters istikamette giderken karşımıza çıkan durum olur ve şoför birden durur ve der "oha amınakoyim bu sis ne?" Sonra anlarsınız ki görüş mesafesi cidden amınakoyim olmuştur.
karadenizden gelen alçak basınç ile kanki olan balkanlardan gelen soğuk* ve nemli havanin ortaya karışık salata misali bir kuzeyden bir batidan boğazda halay cekmesine verilen tepkidir. ülkemizin üstünde gandalfın pelerini kadar beyaz oyunlar oynanması yüce halkımızın büyük tepkisiyle karşılanmıştır. birazdan köprü üstündeki araç sürücüleri el ele verip, birlik olup beraberce haykiracaklar "amınakoyim bu ne sis".