bugün

diller birbirleriyle kıyaslanmamalı her dilin bir güzelliği vardır.
iyice saçmaladın.
Şacmalığın da ötesi bir vs.
arapça yı biliyorum ve gerçekten çok saçma bir dil.

göktürkçe dir efendim.
iyisi mi biz susalım eserler konuşsun ...
Arapça çok daha zengindir.
Zira göktürk yazıtları yazıldığı zaman islamiyetten neredeyse yüz yıl sonra.
Ve araplarda yazı çok öncelerden beri vardır. Hatta islamiyetin çıkışında dahi aruz ölçüsü mevcut kütür kütür şiir yazıyor adamlar..
Ve bugün kullandığımız sayı sistemi bile esasında yani 1,2,4,5,6,7,8,9 araplara aittir.

Birçok yönden arapça göktürkçeden üstündür.
Sebebi de basit, araplar yerleşik hayatta, sıcak iklim insanları..
Yahudilerle ve hristiyanlarla yan yana . Medeniyetin ilk kurulduğu yerlere yakın.

bunda türkçeyi küçük düşüren bir yan yok. biz de o bölgede yaşasak biz de öyle olurduk.

bozkırda yazılı kültüre yoğunlaşacak zaman yok. Dil çabucak anlaşmaya dayalı.
Emir komuta zinciri güçlü. Disiplin hakim. Yani yap, koş, git, gel...
Bu şekilde.. Ha yapısı itibariyle türkçe arapçayla yarışacabilecek imkana sahip.
Zira sondan eklemeli oluşu buna imkan tanıyor.
Hiç karşılaşılmamış bir kavramı yahut olayı tanımlayabilecek bir kelime üretmek mümkün.

Alfabe olarak bakarsak göktürk alfabesi de arap alfabesi kadar gelişmiştir.
Ve bence daha güzeldir de *
Bu alfabenin benzerleri vikinglerde, sekellerde filan da vardır.
türkçüyüm ama arapça'nın daha zengin olduğunu kabul ederim. yani mantıklı düşünen bunu söyler. lethean adlı yazarın anlattığı gibidir olay.

ha türkçe midir arapça mıdır diye sorarsak türkçe alır. ancak göktürkçe denilince işler değişir. henüz gelişmemiş ve gelişme ihtiyacı olmayan bir dil ile mezopotamya dilini karşılaştırıyorsun. türkçüsün tamam ama mantıklı düşün.

edit: şimdi @1'in ismini okuduğumda şaşırmadım. tturkkk torunu adlı yazar gene saçmalamış. uzak durun şu türkçülükten, tigir:er den türkçülük öğrenmiş kişiler gelmiş burada türkçülük yapıyor. gidin ulan!
güncel Önemli Başlıklar