bugün

Dünya tarihinin en eski uygarlık yapısı ülkemizde bulunuyor. Piramitlerden bile binlerce yıl eski. Bilinen bütün medeniyetlerden daha eski, kimin yaptığı bilinmeyen bir yapı. incil ve Kuran gibi tek tanrılı dinlerin dünyanın 6 bin yıl önce oluştuğunu anlatmasına rağmen 12 bin yaşında olan bir yapı. çok daha ayrıntılı bilgiyi, hakkında çekilen belgeselleri internette "göbekli tepe" yazarak bulabilirsiniz.
(#37456062) yaş belirlemede bir sürü farklı teknik kullanılıyor, uzman değilseniz insanları yanıltmayın! günümüzde artık neredeyse kesin sonuçlara ulaşılabiliyor.
Kuran, dünya 6000 yıllık diyormuş. Araştırmadan konuşmasa keşke insanlar.
(bkz: kuranda insanlığın ortaya çıkış yaşı)
dinlerin çöküşü için göbeklitepe kazılarını beklemeye hacet yok.

tevrat dediğimiz kitap sümer metinlerinin birebir alıntılanmış hali.

tarihçi olduktan sonra anladım ki dinler mitoloji. dini öyküler bunlar.
Tarihte birkaç bin yılın lafı asla olmaz.
bir vakitler de marduk, 2012 gibi mevzular babında yapılan bir geyik muhabbeti.
efenim yine bi (bkz: mal beyanı) ile karsi karsiyayiz. uzulerek soyluyorum...

ac bak bakalim melek maykil alevli kiliciyla gokten inip kime savas acmis, bulabilirsen tabi...
Göbeklitepe tam tersi dinler sehirlesmeyle ortaya cıktı görüsünü yıkan bir keşiftir.

Gobeklitepeye kadar insanlar sehirler kurdu, daha sonra tapinasklar, mabetler kuruldu görüsü hakimdi.
Klasik tarih yaklaşımında insanların izlediği bir sıra var. Avcı toplayıcılıktan yerleşik yaşama geçen insanların yerleşik yaşama geçişleri ölülerini gömme isteği ve tapınak yaparak dine inanmaları vs.

Bu göbekli tepe gösteriyor ki daha avcı toplayıcı olunan dönemde bile adamlar tapınak yapmış.

Ama orayı kazan grubun başında olan eleman diyor ki tapınak değil.

görsel
Bu açıklama bana biraz yukarıdan fırça yitip kıvırma gibi geldi.
Bir yapının tapınak olması için gerekli olan bazı şartlar var ve bu şartlar göbekli tepede bulunan yapıları açıklamaya imkan vermiyor diyor adam.

Tapınak değil daha ne olduğu belli değil her şey olabilir diyor.
mağara duvarlarına çizilen figürlerin dini nitelikli olduğunun kaynağını bilmiyorum.

Adam boğa avlarken çizmiş kendini. Belki de basitçe hanım ben ava gidiyorum diye duvara not bıraktı bilemeyiz.