bugün

ister konuşma tarzı olsun ister yaşayış bicimi olsun yahut en popüler hali ile ''alamancı'' olsun çeşitli şekillerde dalga geçmeye calışan cahildir. oysa bilmezki ülkesine o dalga çtiği ''alamancı'' döviz sokuyor kac bin kişinin ekmek yemesini sağlıyor ekonomiye nasıl bir katkı yapıyor bilmez işte konuşur öyle.

not: gurbetçi değilim.
pardong bana mi diding?

not : gurbetçiyim (biliyorum ki konusuyorum vatandas).
ismail yk'nın tüm gazabıyla karşılaşacak olan cahildir.

not: sılacıyım.
kendi dedesi/babası da gurbet denen yere gidip "alamancı" olsaydı, kendisinin de aklınca dalga geçtiği kişilerden olabileceğini hesaba katmayandır. dalga geçtiği insanların yaşadığı acıları, zorlukları, kahırları bilmeyendir. onun her yaz gördüğü, dalga geçtiği manzara buzdağının görünen yüzüdür sadece.

kolay mıdır, henüz elektriğin bile olmadığı köyden kalkıp, medeniyetin bağrına gidip, yeni bir hayat kurmaya çalışmak. hiçbir şey bilmeyip, her şeyi yeniden öğrenmek, uğranılan haksızlıklara göz yummak, hakkını arayamamak, ezilmek, "türkler" denilerek hakir görülmek, bütün bunlara katlanmak.
henüz kendi memleketinin başkentini bile görmeden, ecnebilerin metropollerinde insan muamelesi görmeyi istemek, para kazanmak. dilini, adetini, yediği içtiği şeyleri bilmediği insanlarla yıllarca yaşamak. hepsi zordur. hepsi cesaret ister. kimilerinin dalga geçtiği bu insanlar, o kadar cesurlardır ki, hepsini göze alıp, daha köyden bile dışarı çıkamamışken, kıta değiştirmişlerdir.
şimdi bu insanlar, hasretini çektikleri kendi memleketlerinde hakir görülürler. "alamancı" denilir onlara.

konuşmaysa, onun türkçesiyle karışmış başka bir dildir.
davranışsa, onun kendi memleketinde gördüğü yaşayış biçimiyle karışmış ecnebi adetleridir.
kelimelerse, onun daha memleketinde görmediği ve dolayısıyla ismini bilmediği şeylere kendince taktığı isimlerdir.
çocuklarıysa, onun kendi anne babasından görüp uyguladığı yetiştirme tarzıyla, ecnebi çevrenin etkileriyle yoğrulmuş çocuklardır.

ey dalga geçen insan;
sen de bu adamın geldiği topraktansın, bu adamın mantalitesine sahipsin, bu adamın özü senin özündür aynı zamanda. bu demektir ki; sen de kalkıp para için memleketini terkedip, alamancı olsaydın, dalga geçtiğin bu adamın aynısı olacaktın.
bu yüzdendir ki; sen kendinle dalga geçmektesin aslında.