bugün

1- başlığı açıklama ihtiyacı: ehe ehe.. boktan yaşamsal ihtiyaç derken; olmazsa olmaz lakin olursa da kişiyi boktan adam sınıfına sokan ihtiyaçlardır. maddeler ve örnekler yardımıyla anlatmaya çalışayım.

başkalarına bağırma ihtiyacı: kişi bu ihtiyacı neden hisseder bilemem. ama anne çocuğuna bağırır, sevgili sevgilisine bağırır, karı kocasına/koca karısına bağırır, öğretmen çğrenciye, abi kardeşe bağırır filan. bağırmadan yaşayamaz. hiçbir sebep yokken bağırır hem de.

daha ve en olma ihtiyacı: daha büyük, daha güzel, en güzel, en iri, en haklı..vs olma ihtiyacı. bu kişi altta kalmaya tahammül edemez. daha ve en olmak için yemeyeceği bok yoktur. tartışmalarda daha haklı olmak en büyük ihtiraslarındandır. en olmak için ailenin/mahallenin/şehrin/ülkenin/dünyanın hamına koymaktan hiç çekinmesz.

övünme ihtiyacı: açıklamaya gerek yok aslında. hepimizin hayatına girmiştir bu tipler.

beğenilme ihtiyacı: tamam lan, hepiniz çok güzelsiniz, çok yeteneklisiniz, çok çekicisiniz.. süpersiniz!

mazlum takılma ihtiyacı: bugününde var olmasa bile geçmişinde acılar çekmemiş, ezilmemiş biri olarak bilinmek istemez çoğu insan. 'çok acı çektim ben' diye anlatma ihtiyacıdır bu.

skor ihtiyacı: niteliğin hamına koyiim, sana bişey olmasın düsturuyla, hayatını niceliğe bağlama durumu. 17 yaşında olmasına rağmen 19 kızı götürdüğünü anlatan piçi gözünüzün önüne getirin. veya bi gecede 9 kere boşaldığını iddia eden herifi...

yargılama ve hayatlara müdahale etme ihtiyacı: oğlanlarla gezen komşu kızı yargılayan teyzeyi düşün. bana ne abicim elin kızından, ben kendi işime bakayım demez. yargılar, müdahale eder, sker atar hayatları!

daha çok örnek yazardım ama uykusuzum ve de yorgunum. dün gece 4 ayrı kızla toplam 13 kez seviştim de..