bugün

Google'ın Kuantum Bilgisayarı X2, NASA'nın bilgisayarlarından 100 milyon kat hızlı işlem yaptı geçtiğimiz günlerde. X2'nin halen Kuantum Bilgisayar olduğu resmen onaylanmadı. Onaylanırsa tarihin ilk Kuantum Bilgisayarı olacak
--spoiler--
format sart
--spoiler--

Kuantum bilgisayarlar “kuantum dolaşıklığı” özelliğinden yararlanıyor ve bu sayede, mantık işlemlerinde aynı anda hem 0 hem de 1 değerlerini alabiliyor. Bu nedenle kuantum bilgisayarlar temel enformasyon birimi olan “bit” yerine qubitlerle (kuantum bitler) çalışıyor ve böylece çok yüksek bir paralel işlem kapasitesine sahip oluyor.

D-Wave Vezüv kuantum bilgisayarının torunları, atom ölçeğinde süper hızlı çalışan ve çok az elektrik tüketen süper bilgisayarların üretilmesini sağlayacak. Böylece insan tırnağı boyundaki bir bilgisayar, Google’ın futbol sahası büyüklüğündeki dev veri merkezleri kadar çok sayıda kullanıcıya hizmet verebilecek.

Ancak kuantum bilgisayarların en önemli yanı paralel işlem kapasitesi: Paralel işlem bir bilgisayarın aynı anda yüzlerce, binlerce, milyonlarca hesaplama yapabilmesi demek. Bu işlemleri sırayla değil, aynı anda yaptığınızda işlem hızınız inanılmaz ölçüde artıyor.