bugün

ne zaman dinlesem ağlamaklı olduğum şarkıdır. hareketli şarkıda duygulandığım için değil, haksızlık duygusu içimi cayır cayır yaktığı için.

ben hiçbir albümünde adına albüm yapılan, düet olarak şarkı söylenen esas şarkıcının (bu örnekte harun kolçak) bu kadar arka plana atıldığı bir şarkı duymadım. bunun neden olduğunu anlamamakla birlikte ya irem derici ye ya da onun menajerinde buluyorum. çünkü bu tarz anlaşmalarda ticaret konuşuyor, hayran kitlesi yoğun bir şarkıcının isminden faydalanıp albümün satışına katkı yapmasını istersiniz, o da koşullar öne sürer. bu da o koşulla ilgili olmalı. ama ağır konuşacağım, baştan söyleyeyim çok sinirlendiriyor çünkü. sabah dinledim içime dert oldu.

ya arkadaş nasıl bir ticari mantık bu? sokak çocuğunun birinin eline düzenlemeye vermişsiniz, 25 yıl önceki düzenlemedeki efekt kalitesi yok. gabuduk gubuduk bi giriş yapmış o kadar, bu ne lan? ülkede dj mi tükendi, para yok dediniz de irem derici ile giriş şarkısı kaydediyorsunuz, böyle azıcık yetenekli evde efekt işleri yapan bi ortaokul öğrenicisi de mi bulamadınız? ya da ismini bedavaya duyurmaya razı yetenekli bir adamı feat e ekleyip şarkıya dahil edemediniz mi? bu efekt konusuna devam edelim..

dediğim gibi böyle bir düet mantığı yok, olamaz. ya albümdeki diğer şarkıları dinliyorum, irem derici den aşağı kalmayacak katma değeri Gökhan türkmen de verir mesela. ama şarkı mükemmel kaydedilmiş, harun kolçak diklere çıkmadan arka vokali sağlam yapıyor, söze giriyor, ikili sese giriyor. başlıktaki şarkı ne değilse hepsini yanımda kal düetinde yapabilmişken burada niye yok ya, niye yok? harun kolçak dediğin adam ortada pop müzik adına 5 tane şarkıcı ancak sayabildiğin günlerde çıkmış ve zamanında ekol olmuş adamdır. ben 10 yaşında kasetindeki 10 şarkının tamamını ezberlemiş, harçlığımla biriktirip bu albümü almıştım tamam mı utanmaz insanlar! ki benim gibi binler vardır, siz kim olduğunuzu sanıyorsunuz da bizim hatıramızın üstünde irem derici gibi bir tip tepinebiliyor bu kadar rahat ya? bu mudur yani, gir kanıma yı aklınız sıra disco barda çalınsın diye irem ağırlıklı kaydedip bastınız herhalde, arada kaynar diye düzenlemeyle de uğraşmamışınız. şerefsizler, aradan harun Kolçak'ı en azından geçirirsin ya, nasıl mantık arkadaş bu?

çünkü ses aralığı olarak tam performansta hemen herkesin eline verecek bir yetenekten bahsediyoruz. irem sıkıyorsa yıllar ı söylesin, sensiz olmam ı söylesin de göreyim? ya lafta muhafazakar toplum diyorsunuz da, arkadaş, ne doğası ne maneviyatı hiç bir şeye saygısı olmayıp ırza geçmeye bu denli meraklı ve ticareti de bir o kadar bilmeyecek kadar mal insanlar gidip... gora filmindeki robot beceren köylü parodisini düşünün, robot iş alanı ya da işle ilgili herhangi bir meta ve köylü de... oturuyor yani.

duyunca göğsüm sıkışıyor şarkıyı, bu adam süperstardır lan. görüyorum zaten, albümün bütün şarkıları listelerde, kolay da inmez, kaliteli iş; özellikle bu dandik piyasada uzun süre de tutar. ki hayranıyız işte, üstüne yıllar geçti, ne farklı tarzlar dinledim ama işte o 10 yaşında aklıma kazınan, baştan sonra ezbere söylediğim şarkıların yerini başka bir şey tutmuyor. hepinize, ağır küfürler yazacaktım ama ah alırım bir şey demiyorum. bu garabetin sorumlusu irem, menajeri, iremin yapımcısı, harun kolçak ın yapımcısı ihtimallerinden en az birisi olabilir, ama öğrenirsem fena döşenirim. o yüzden, git işine ile veda edeyim:

hadi git işine git
bu masal sona erdi
gerçekleri görmen gerek böyle
hadi git işine git
sana benden fayda yok
hiç yoktan aşkı öldürme
güncel Önemli Başlıklar