bugün

Geç kanıldığı taktirde otobüsün yavaş gitmesi halinde, nefret edilecek bir durumdur. Hatta otobüs şoförüne "Başka zaman olsa 4. viteste virajları alırsın be adam" veya "Şoför abicim, otobüsün diğer vitesleri var. Arttırsan diyorum?" denilir.
başka zaman hızlı gidipte, inadına yavaş gidesi tutan şoförler daima sevilmiyor.
(bkz: battı balık yan gider)
insanı çıldırtan olaylardandır. yürü be abi, hadi be abi şeklinde içten içe at yarışı takip eder gibi bir heyecan kaplar insanı.
geç kalmamak için erkenden evden çıkınca otobüsün süratle sizi iş yerinize ulaştırıp vaktinden önce işe gitmiş olmanızla aynı hissiyatı yaşatır.
(bkz: murphy yasaları)
ankarada yaşadığım hadise saat 8:00 da kızılcıhamamdan yola çıktım aştiye gitmek için saat 10:00 da aştide olmam gerekiyordu. saat 09:30 da ulusa vardım neyse ne ulan dedim metroyla 10 dakkada varırım dedim bindim metroya hızlıca ankaraya vardım ve koştum gelmiştir kaçırmayayım diye ama ne kadar hızlı gidersem gideyim yetişemedim anlamıyorum bu ankaraya binenlerin çoğuluğu metrodan aktırılanlar değil mi neden o insanlara zaman kaybı yaşatılmak yerine daha düzgün saatlerde yapılmıyor bu ulaşım işi her neyse en az 10 dakka ankarayı bekledim ve aştiye vardığımda saat 10:05 idi kıçımı yırttım otobüse koşmak için her neye vardığımda otobüs perondan kalkmak üzereydi bayaa uğraştım varmak için aha buda durumu özetliyor.
o an şoförü koltuktan kaldırıp otobüs öyle değil böyle sürülür in ulan aşağı denilecek andır.