bugün

genelde dünyanın heryerinde büyük eylemlerden sonra o şehrin dev heykelleri yıkılır. ama geziciler neden atatürk heykeli yıkmadı anlamış değilim. bizimkiler betonu fazla dökmüş galiba.

http://www.youtube.com/watch?v=IbG9eOyW39Y
eylemcilerin çoğunun atatürk e ayyaş denildiği için meydanlara inmesi sebebiyle olmuş olabilir.
Biz orada cumhuriyet rejimine karsi birsey yapmaya gitmedik ki.akp hukumetine karsi toplanmaya gittik.recebin heykeli olsa muhtemelen yikilirdi.
eylemcilerin içinde atatürk'e Türk milletine düşman olanlar vardı ama Atatürk'ün heykeline yapılacak en ufak bir müdahale Akp için bulunmaz bir fırsat Chp ve kendini bilen her türk evladı için meydan boşaltma vakti geldiginin zamanıdır. Aponun resmi ile Bayragımız ve Atatürk posteri ile yanyana poz verenler olsa olsa vatan hainidir....
şimdi bunu atatürk'ü sevenler olumlu karşılar, atatürk'ü sevmeyenler ise 'siz bilmem neyleri yıktınız onların hesabını verin' der, atatürk e ciddi anlamda tapanlar ise 'bakın gördünüz mü koca şehir yıkıldı ama atamın heykelleri yıkılmadı çünkü o benim atammmm taptığım adammmmmm yapar. yani var böyleleri. neyse ki böyle 3 türe ait bir sapkın değilim.
eylemlerin rejim karşıtı olmaması ile ilintilidir. hatta mevcut rejimin islami rejimle değiştirilmeye çalışılmasına tepkidir de denilebilir.
türkler islama geçtikten sonra yönetici kadro başka hiç bir akımın toplumu etkilemesine izin vermemiştir. taa ki ataturk gelene kadar.. ittihadcıların, genc osmanlıcıların, jon turklerin çalışmamları yok değil tabiki hatta belki ataturk kadar onemli isimler var aralarında ama sonucta monarşiye, islamofaşizme ve hilafete son verip diğer akımların onunu acan ataturktur. parklarda opusebiliyosak, başımız açık gezebiliyosak klişelerine hiç girmek istemiyorum ama diğer islam ulkelerine bakınca ben bu klişeleri doğru onermeler olarak kabul ediyorum. karşıt düşüncelere saygım var yinede..

ayrıca osmanlı'da komunistler, sosyalistler, liberaller, feministler yok muydu? vardı hem de sayıları azımsanmayacak kadar ama gıklarını çıkaramıyolardı, mebuslar meclisini padişah bi sözüyle kapatabiliyodu (abdulhamitin milli iradeye yaptığı saygısızlık *) , istediğini istediği yere sürüyodu vs. ama cumhuriyet kurulduktan sonra kurulan anayasaya göre herkes eşittir ve inanç ve düşünce özgürlüğü vardır. yani komunistlerin gidip konya'nın veya yozgat'ın göbeğinde propoganda yapmaları tamamen yasaldır mevcut anayasaya göre.

yani kısaca ataturk'un heykeline bu ulkede islamcılar ve kurt devleti kurmak isteyenlerden başka kimse dokunmaz.