bugün

sözlükte yazma hakkımın engellendiği 20 günlük nekahet sürecinde, eğrisiyle doğrusuyla sözlüğü inceleme fırsatım oldu ve farkettim ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunabilecek tarz başlıklara hemen hemen her h.dük atlıyor. sıra bilimsel başlıklara gelince kimse yanaşmıyor ya da yanaşamıyor, sonra da aman efendim şu nesil böyle, bu yazar şöyle gibi yine hücre gerektirmeyen, hayvanın bile düşünebileceği(ne yazık ki dile getiremeyeceği) entrylerle dolduruyorlar sözlüğü, efendim sizinle birlikte yazmak utanç kaynağı.

tanım: abudik başlıkların dolup taşması, bilimsel başlıkların kuruması hadisesidir.
gayet doğal bir hadisedir.
her insanın ilgi alanları farklıdır.
her alanda bilgi sahibi olmak diye bir şey yoktur.
kimi futbolla ilgilenir. kimi siyasetle. kimi seksle ilgilenir kimi müzikle.
bunu yermeye gerek yok.
(bkz: nasa nin sozlugu ne tarafta hanim)
bilimsel başlıklar altında geyik yapmaktan iyidir...
Sözlükte esas olan sadece ana britanica'ya mı bağlamaktır işi. Yoksa daha çok eğlenmek, eğlenirken de bazı konulardaki bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak mıdır? sorusunu sormak gerekir... Şahsi kanaat ikinci kanaatin doğru olduğudur. zira 1. durum pek bir sıkıcı gözükmektedir.
Komünistler eşitlik için boşuna uğraşmışlar yıllarca olmayınca olmuyor.
allah carpar adami.. yahu birde sanki hepimiz billim adamimiyiz ki billimsel basliklara yazacagiz bea anacim. haiyr e= m.c yi bilmek bilimi bilmek degildir ki.
çok isteyenler wikipedia'ya diye bir önermede bulunulabilir.
Biraz kitap okuyup biraz da belgesel izledikten sonra kişinin ezberlediği bilgileri kullanacak yer bulamaması sonucu sözlüğe aktarmak isteyerek "vaaay çocuktaki kültüre bak" "oooo neler de biliyormuş" "ayyy yakışıklıdır da bu" gibi şeyler duymayı bekleyip hayal kırıklığına uğraması sonucu bünyeye gelen kızgınlığın dışa vurumudur.
toplum bilimi hakkında bile yazamamak örnek olarak verilebilir.

toplum bilimi: toplum ve insanın ilişkilerini,etkileşimini irdeleyen bir bilimdir.e=m.c2 değildir.

son olarak mevlana der ki: 'söz bilmeyene bir şey öğretmek için, onun dilince anlatmak gerek.'
tavuk mu yumurtadan cikar yumurta mi tavuktan cikar diye horoza sormuslar. horoz ben sadece tiklarim gerisine karismam diye bu sualle cevap vermiş.

efendim şimdi uzun uzun anlatmaya gerek duymadan kestirmeden kişinin ızgara balik yapmasi mi daha kolaydir yoksa balık lokantasina gidip ismarlamak mi daha kolaydir sorusuna cevap vurmak gerek.

işte bu soruya cevap bulunursa bu olguda cevaplanir.

sonuc olarak yazarlik ve yazma sanat kaliblari olmayan bir meşgaledir. kah hangi hasan sana basan hasan tarzina kah ise zigot hakkında kişi yazi yazar.

vel hasıl-ı kelam geyiği fazla yapmayacaktik geyik öldü bambi yetim kaldi.
sözlüğün gelişimi için mantıklı hededir. çünkü sözlük cernde geliştirilmemiştir...

(bkz: fakelerdeki engellenemez muhalefet dürtüsü)