bugün

Ben bir ateistim,
din derslerine girdim, nüfus cüzdanımın din kısmında islam yazıyor,
kaldırmayı da düşünmüyorum, çünkü hepimiz biliyoruz eşit muamele görmeyeceğimi,
devlet diyanet işleri başkanlığına yüklü bir bütçe ayırıyor, ve elbetteki diyanet işleri bütün dinlere eşit uzaklıkta durmuyor, öğrenciye zorunlu din dersi koyuluyor ve bu özellikle sünni ağırlıklı oluyor, diğer yandan bir öğretmen evrimi anlattı diye cezalandırılıyor,
sanki okul, hastane çok bolmuş gibi, her on metre kareye aşırı lüks camiler yapılıyor, milyonlarca kur'an kursu, yüksek islam enstitüleri açılıyor, her şey bir yana, bu ülkenin başbakanı bile ciddi bir konuşma yapması gereken yerde Allah'ı ağzından düşürmüyor.
Bizim o toplum yapısına ulaşmamıza daha en az bir beş yüz sene var, şimdi isteyen eksilesin istediği kadar.
edit: laiklikle dinsizliği bir tutan ne var acaba burada? yoksa malmıyız? Laiklik islamı, hristiyanlığı kapsadığı gibi ateizmi de kapsar, onun haricinde bir şey anlayanlara bedava zeka testi yapılır.
laikliği din düşmanlığı gibi göstermek amacı ile atılmış başlık.
ya da ben yanlış anladım laikliğin din yüzünden yaşanamadığını ileri süren başlık.
veya bir ateist'in çığlıkları.
laikliği dinsizlik sanan ateistin hezeyanı.
%98'i müslüman, büyük bir çoğunluğu da sünni olan bir ülkede olduğundan normaldir.
(bkz: good morning sunshine) *
sözlükte ne kadar 'anlama özürlü' yazarlar olduğunu anlamamıza vesile olan bir söylem.
(bkz: hoş geldin genç ergen ateist)
adam haklı beyler bu devletin diyanet diye bir kurumu var.
beyefendi ve onun müritleri benim dinime laf atacak, küfür edecek sonra laiklik yok diye ağlayacak. kusura bakma ama bırak laikliği, dinime küfür edenin atasını bellerim. o kadar da açık. hak yolu orda, bok yolu da orda. ben senin elinden tutmuşum hak yoluna çekmeye çalışıyorum sen de bıraksana beni orospu çocuğu diyorsun. bırakmam, biraz daha çeker diğer elimle de yumruğu bi korum bok yolunda boğulursun.*
%90nı müslüman bir ülkede tabi ki din işlerini belirli bir bütçe ayrılacak.
tabi ki belirli şeylerde müslümanlar gözetilecek. diğer din mensupları ezilsin demiyorum ama bundan daha normal bir şey yok.
türkiye'deki insanların %95 türkçeyi iyi bilirken başbakanın fransızca konuşması beklenmeyeceği gibi müslümanlarında haklarının gözetilmeyeceği beklenemez.aksi saçma olur zaten.

hangi avrupa ülkesinde, kilise yapılıyor diye millet yaygara yapıyor.
ingiltere başkbakanı kaçıncı kez, muhafazakar partiden seçilir. amerikada deseniz aynı şekilde. pek çok örnek sayabilirim.

kaç kişinin din hanesine bakılıyor bu ülkede. ateist olan hangi vatandaşımız din hanesine "ateist" yazdırdı diye ezildi. bir örnek yok.

bazı konularla mukayese edildiğinde dinden (ne olursa olsun müslümanlık, hristiyanlık, yahudilik vs vs ) bu kadar değersiz ve önemsizmiş gibi konuşmanın mantığı nedir anlayabilmiş değilim.
laik bir ülkede yaşamadığını iddia edenler yarın öbür gün camiler yıkılsa, başbakanın allah demesi yerine içki içmesinden, ek olarak müslümanların insan yerine konulmamasından büyük zevk duyacaktır. hadi din dersi konusunda haklıdırlar çünkü herkes müslüman değil, kimlik konusunda da haklılar herkes tanrıya inanmıyor ki kimliğinde din hanesi bulunsun. benim merakım şudur. bu insanların kendi parasıyla yaptırdığı camiler, kendi oyuyla seçtiği başbakan veya başka bir bireyin inançlı bir sofu olması niye bazılarını rahatsız ediyor ki?bırak adam kendi parasını verip cami yaptırıyor adamı zorlalyamazsın ki cami yaptırma diye. öte yandan kuran kursularına karşıda bir antipati oluşmuş durumda ülkemizde. şu an için tabi. hoca görünümlü tecavüzcüler yüzünden lütfen tüm kuran kurslarını aynısı zannetmeyin. bu insanlar özgürdür. istediği yerde dini eğitim alabilir. tabi ki başta da söylediğim gibi devlet baskısıyla değil hür iradeyle. esas laiklik bu olur bence.