kendini halk olarak tanımlayan kürtlerin ülke içinde iştigal olduğu meslek gruplarıdır. fırıncılık ve inşaat sektörü örnekler arasındadır.

edit:allahını seven eksiyi basıyor galiba.
(bkz: Ne iş olsa yaparım abi)
midye dolma satışı.
inşaat sektöründe ve sezonda otellerde. Ondandır ki turistlere tecavüz olayları çok olmaktadır. En son turist kızın annesinin kafasını kesen garson yanılmıyorsam Muşlu idi.
(bkz: devlet bize baksın)

evet, bu türkiyede bir meslek...
izmir kemeraltı'nda kot satmak...

kemeraltı'nın kalabalık caddelerinde ellerinde kot pantolonlar ile beklerler. müşteriyi zorla ikna edip, dükkanlarına götürürler. önüne binlerce model kot pantolon koyarlar. mırın kırın ettiğinde, suratlarındaki sevimli ifade hemen kayboluverir. ya o dükkandan bir adet kot pantolon alacaksın, ya da kötü muameleye razı olacaksın. hele bir de erkeksen, dükkana anında 8-10 kişi dolar. tehditvari bakışlar içinde çaresiz ne yapacağını bilemezsin. bir arkadaşım ağzı gözü kan içinde kendini sokağa zor atmış... yazık... ayıp...

edit: asla ama asla ırk, cinsiyet, din ayrılığı yapmam. yapılmasından da hoşlanmam... mevlana demiş, ne olursan ol yine gel diye... benim haddime değil ancak, bilader hep mi onlar çıkıyor karşımıza sonu kötü biten birçok hikayede...

az sonra gelen apansız edit : teveccühlerinize layık olmaya çalışacağım sayın okurlarım.
dolmuşçuluk.
balık sektörü.
minibüs ve otobüs şirketleri genelde kürtlerin elindedir.
değnekçilik.
turizmcilik.
amelelik.
meyve sebze komisyonculuğu. istanbul meyve sebze halinin % 90'ı kürtlerin elindedir. her dükkan sahibi yanında da mutlaka akrabalarını çalıştırır. kürt vatandaşlarımız birbirlerine çok bağlıdır bir ekmek yiyilecekse mutlaka akrabalarına yedirirler. türk kökenli vatandaşlarımız da bir iş varsa kesinlikle tanıdıklarına söylemezler. akrabamı işe aldırırsam yarın öbür gün bana zararı dokunur "akrabadan evliya; koyma sakın avluya" mantığıyla soylarına en büyük kötülüğü yaparlar.
emlak ve inşaat işlerine ağırlık verdiklerini görüyorum.
gıda sektörü.
pkkcılık. * yani bilinen büyük çoğunluğu örgütün içinde. ben hiç izlandalı pkk lı tanımıyorum. *
Ogretmen.
Doktor.
Muhendis.
Psikolog.

Amele olanlarda alninin teriyle para kazaniyo bunu kucuk dusurucu olarak yazmak ne sacma. Turk amele yok dimi hihi.
boyacılık.
cep telefonu almak, satmak, IMEI kırmak, dakka yüklemek .*
(bkz: adam olmak) Bu mesleği bin yıllardır yapmaktadırlar. Hatta bu mesleği yapamayan tüm kardeşlerine de yapmaları için önerirler. Bir kürt olarak bende bu meslekteyim ve sizi de davet ediyorum. Gelin meslektaş olalım arkadaşlar.
ben tanıyorum çoğu mühendis, hipermarket sahibi, öğretim üyesi, doktor, tarlası var adam çalıştırıp para kazanıyor adamlar çalışıp biryerlere gelmişler siz daha dalga geçin.
Ayrıca çoğu kürt pkk karşıtı ama güldürdünüz.
Edit: doğruyu söyleyip kürtleri korumam bi tarafınıza girdi herhalde eksi atanlar.
her türlü zor iş. parası çok olanların yapmaya tenezzül etmeyeceği işler. ingiltere'de gördüğüm hindistanlı, pakistanlı ve zencilerin yaptığı işler.
Kacakcilik ve para dogrudan pkkya gidiyor almayin aldirmayin.
yapılması gereken her işi yapıyor bu halk ama bu ülkenin cahil ırkçılarına yaranamadıkları kesin.
okul kantinleri, kemeraltı gibi yerlerde dukkan isletmek.
mersinde tantunicilik.mersinli tantunici yoktur abi sen nerelisin desen vallah mersinlıyak der aslen urfalıdır.