bugün

dışarda bi muabbet esnasında hadi camiye diyenle aynı kişidir.
at bi beş kual yapalım diyen junkie'den farksızdır.
Bunu sabah namazında yapıyorsa allah iyiliğini versindir.
sırtınızı sıvazlamakla beraber;

+ yarın akşam bana gel. arkadaşlar ile toplanıp sohbet ediyoruz. çay falan içiyoruz. güzel oluyor.

diye sohbet'e girecek olan misafirdir. şakirtliğe ilk adım, heycanlı mısın dostum ?
misafirini incitmeden iyi niyetle söylüyorsa güzel yapan ev sahibidir. cemaat olmak güzeldir namazın sevabını arttırır.
gel grup yapıp birbirimize kayalım diyen misafirden daha hayırlıdır.
ev sahibine, lan 5 dk. sürmez saten gel işte seni düşünüyoruz amma lakırtı yaptın denilmesi önerilebilecek durum.
aynen bizim haydar'i tarif eden misafir modelidir. kafir oldugumu bile bile yapar namussuz. "yok sen kil ben seni arkadan seyredeyim" derim ben de, "abdestimi kacirdin zindik, neyse sonra kazasini kilarim ben" diye o da vazgecer. zaten kible yonune aliminyum kaplattim, ruhani iletisim mumkun degil, ev desen komple cenabet.

misafir umdugunu degil, buldugunu yer...
böyle insanlar çoğu zaman dini kullanarak kendi ortamlarına sokmaya çalışan zavallılardır.
Önceki görüşme ile son görüşme arasında uzunca bir vakit geçmiş ve siz bu sürede namaz kılmayı bırakmışsanız dumura uğrayabileceğiniz durumdur. Gidip abdest alıp huşu içinde namaza durabilirsiniz kaçışı pek mümkün değildir çünkü. Bir anda zındık damgası yiyebilirsini mazallah. Halbuki sanane sen kılsana değil mi? önce sordun mu hala kılıyomusun sen namaz diye?
(bkz: yedekte takke bulundurmak)
gel okeye dördüncü arıyoruz , gel batak atalım , gel karıya gidelim , gel maça gidelim , diyen bir tipdense böle bir tipe razı olunması gereken durum. Kalkarım iki dakka bile sürmeyecek abdestimi alırım aptes değil dikkatinizi çekerim abdestimi alırım takkemi takarım mümkünse vücudumu dinlendire dinlendire huşu içerisinde kılarım namazımı.