bugün

parayla kitap basan ve sonra da "biz yayıncıyız" diyenlere inat, düzgün bir şekilde işini yapan ve hiçbir ücret almaksızın yazarların kitabını yayınlayan yayınevidir.

Bir arkadaşımın buradan çıkan kitabı şu anda 3.baskısına giriyor ve kendisine birçok yayınevinden teklif geliyorsa bu adamları takdir etmek gerekiyor.

Umarım bu etik davranışları diğer yayınevlerine de örnek olur.

internet adresleri: http://www.gecekitapligi.com
bu entriyi giren arkadaşımız bu yayınevine kitap bastırmış mı? hayır. bir dakika duralım. şimdi burada arkadaşlar demiş ki ücretsiz kitap basıyorlar üstüne para veriyorlar? yalan. adam iyi tezgah kurmuş, grafik ve kapak parası vs adıyla para alıyor. ayrıca telif filan verdiği de yok. yazarla iyi geçinip parayı cebine atıyor. ne kadar çok kitap basarsa ucuzdan o kadar satıp para kazanıyor. biz de bu dolandırıcıları alkışlıyoruz. piyasada tanınmış bir yazarın kitabını bastı bu yayınevi. yazar telif parasını istemiş, aldığı cevap; biz daha baskı parasını karşılayamadık olmuş. ben sonradan bu yayınevi ile kavgalı iki yazardan da aynı şeyi duydum.

şimdi tezgah şu;

a şahsı bu yayınevine kitap mı bastırdı? tamam. şimdi bu adam ücretsiz basıyor kitapları ve bu a şahsın çevresine satıyor mu satıyor? yazarın çevresini kullanarak para kazanıyor mu? kazanıyor. peki kendi gücüyle satabiliyor mu? hayır satamıyor deneyin görün. çünkü iş dağıtıma gelince fos? kendi bildiği tanıdığı anadolu kitapçılarına bırakıyor. büyük mağazalarda bu adamların kitaplarını bulmak zor. okur kitap soruyor bulamıyor.

ücretsiz kitap basıyor filan hikayesi işin şeker kısmı. zaten ortalık yazardan kaynıyor. eğer bir yazar gerçekten iyi bir kitap yazmışsa büyük yayınevleri alır bunu ücretsiz basar arkadaşım. ama eğer kıytırık bir eser ise basmaz niye bassın? kısacası dolandıran bir yayınevi. benden bir dost entry'si, sakın emeklerinizi bu adamlara teslim etmeyin. yazık olur hüsrana uğrarsınız. ama illa da denemek mi istiyorsunuz, gidin verin eserinizi kendiniz görün.
bu yayınevi ile ilgili tespit ettiğimiz bir diğer rezalet ise editöryal çalışma yapmıyor olmaları. çıkardıkları kitapların neredeyse tamamında imla hataları dizgi hataları mevcut. ücretsiz kitap basma neymiş ya? yazmak bu kadar ayağa mı düştü. bu yayınevinin kitaplarını büyük mağazalar raflara koymaz. koyup da rezil mi olsunlar! ha o da sorun değil zaten yayınevinin tek amacı kitabı basıp yazarın çevresine satmak. yazarları da saf olmalı bu dümeni anlayamamışlar.
şikayetvar sitesinden mehmet akif adlı şikayetçi:

Şubat 2015'te reklamlarına güvenerek kitap bastırdım. Grafik gibi hizmetleri için 400 TL'yi 4 taksitte ödemem için anlaştık. Fakat kredi kartımdan bu paranın tek seferde çekildiğini öğrendim. Defalarca mail atmama rağmen cevap yazmaya tenezzül bile etmediler. Bu, etiklik, ahlaki kaygı değil.

Sitelerinde onlarca kitabın başlığı olduğu halde benim kitabın başlığından ve her yazara verdiklerini söyledikleri "Yazar Girişi" şifresinden eser bile yok. Kısaca kitap bastırma hayali kuranları maniple edip onları yanıltıyorlar. Parayı aldıktan (hem de 4 taksitte ödemeniz gereken meblağı tek seferde çekerek) ortadan toz oluyorlar. Kısacası, kendilerine güvenip asla kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.
Bu aralar sosyal medyada eleştirilere maruz kalan gece kitaplığı, hakkı yenen kuruluştur. Adamlar ülkenin en iyi akademik yayınlarını yapıyorlar. Ayrıca Pirayede Nazım olmak bu sene en çok satanlardan inmedi. Ben kitabımı şu an bastırıyorum ve her anlamda çok memnunum. Oldukça profesyonel çalışıyorlar.
Ücretsiz kitap basıyoruz derler ama işin aslı hiçde söylenildiği gibi değil. Grafik, tasarım vs. Para alırlar. Yani parasız değil. Amacınız kitabım basılsın ise basılır. Ok. Hem basılsın hem de raflarda şöyle bir arzı endam etsin diyorsanız o iş zor. Rafların arasında hani benim kitabım diye dolaşır, aranırsınız... Ha! Bu arada kitap fuarlarında efenim az da olsa boy gösteriyim diye düşünüyorsanız o hiç olmaz. Güzel bir hayal olarak kalır...Ayrıca Pirayede Nazım olmak adlı zamanında çok satan kitapları başka yayınevinden çıkmadır.
Yazarlara telif ücretlerini ödemeyen kuruluş.