bugün

bazı insanları namaz için, bazı insanları da "kalk da biraz dilbilgisi çalış. yazmaya çalıştığın sözlüğün içine sıçıyorsun imla hatalarınla." maksadıyla uykusundan uyandıran insan kaynaklı ses.

ayrıca gece değil sabaha karşı okunur. bu durumda bazı insanları da dilbilgisi değil direk "türkçe dili" konusunda ders çalışmaya kaldırmayı amaçlıyor olabilir.

sayım sonrası edit : üşenmedim saydım evet. sadece ilk entryde 4 tane hata var. alta da iki cümlelik bir laf sıçmış. o entry için bir adet bkz hazırladım.

(bkz: fasism)
bu kanıya insan beyniyle anusunu karistirmak sonucunda ulaşmıştır. *
hayrın ve şerrin ayırt edilmesinin başlangıcıdır.
allaha yönelmeye kalkmakta huzur vardır.
gavatligin getirisidir... ulan butun gece sevismisim, ecdadim sikilmis, iligim kurumus, tam yatiyorsun disardan dort bir yandan gelen ezan sesi, tovbe yarabbim!!
gece ezan okunmaması ilke son bulan hadise.
(bkz: gece bi tarafın açıkta kalmış)
empati kurma yoksunu ne kadar çok yazar olduğunu görmemize vesile olmuştur. arkadaşım sen hıristiyan bir memlekette doğsan çan sesini duymak hoşuna gidecek mi mesela? kalkıp ibadet mi edeceksin?

insanların kutsalına saygı duymaktan söz edenler neden kendi inançlarından olmayana saygı duymaz o da ilginçtir.
En etkileyici anlardan birisidir. Gerçi bu başlığın altına bu yorumu yazmamam lazım heralde. Başlığı açan gerzek bunun eleştirlmesini istiyor büyük ihtimalle. Ama şu bir gerçektir sabah ezanı(bu arada gece ezanı diye bir şey yoktur.) inanan, inanmayan çoğu kişiyi oldukça etkileyen bir sestir.
amacı uyandırmak olan bir eylemin başarıya ulaştığını görmenin verdiği haz.
herkes içinde bulunduğu toplumun belli başlı gelenek görenek ve dini inanışlarına saygı duymak zorundadır. şimdi konunun özü gece okunan ezan uykudan uyandırıyomuş. birincisi diğer arkadaşların dediği gibi gece ezan okunmaz. yaz aylarına doğru günler uzadığından yatsı ezanı 22.30 civarlarında okunur geceden kasıt bu ise. ha diyorsa ki sabah ezanı okunur bizim burda ben onu gece okunuyo zannederim. nasıl ki yüzüne haç tutulan sarımsak sürülen vampir rahatsız oluyorsa bazıları da ezandan rahatsız olabilir elbette. herkes bulunduğu ortamda elbet bir şeylerden rahatsız oluyorlar. sigara odasında oturup sigara dumanından rahatsız olup, sigara içenleri kapı dışarı edemeyecekse, çıkması gerekenin kendisi olduğunu bilmesi gerekir... müslüman bir ülkede yaşıyorsa ve ezan sesinden rahatsız oluyosa o zaman ki kapının yerini elbet biliyordur o kişiler! belki afrika ya gidip hede hödöye, ateşe taparlar o zaman da ben oralardan geçiyor isem ateşin dumanından rahatsız olurum...
(bkz: dostum gece demişsin ama bu bildiğin sabah namazı)
evinin bir camiinin yanında olduğunu söyleyen harry kewell, " bütün camileri nefes kesici buluyorum. ezan sesi bana huzur veriyor. dua etmek beni sakinleştiriyor " dedi. evinin yanında bir cami olduğunu belirten kewell, " ezan sesiyle huzur buluyorum. çok etkileyici mimarileri var " dedi. *
bizim insanlarımızda derki üstelik müslüman olduğu halde camii burdan kaldırılsın rahatsız oluyoruz ezan sesinden günde 5 kere okunuyor ya uzun bişeyde değil yani sürsün sürsün en uzun 4 dk ne diyim komik .
imamın * saatleri karıştırması * veyahut gecesini gündüzünü bilmeyen bir akıl zayıfının * gecenin bir vakti ezan okuması ve insanları uyandırmasına neden olacak sestir.başkaca ihtimaller üzerinde yukarıda durulmuştur, bundan sonra da durulmaya devam edecektir.* (bkz: gece gece derken)
edit:hemen de eksileyin zaten.
zor bir gecenin ardından hayli yorulmuş bünyenin üstünü örtmeye vakit bulamadan uyuması, ilginç bir rüya görmesi ve bu rüyanın akabinde başlık açması ile açıklanabilecek durum.
o mikrofunun sesinin dibine kadar açılmaması isteğidir. (rahatsızlık veriyor demek şık olmamış hacım be) ama evet, adım başı cami olan yurdum da, o mikrofon sesi neden dibine kadar açılır? bunu sorgulamanın dinsizlikle ilgisi yoktur sakin olun arkadaşlar. (sadece sorduk yav, ne kızıp eksiliyon hemen?)
uyanıkken, gayet uyanıkken diskoda barda son ses dinlediğinde adamın kulağını parçalayan müziklerden şikayet etmeyen gerzeklerin, sadece 3-5 dakika süren ilahi çağrıdan sözüm ona rahatsız olma durumudur.
"gece gece insanları uyandıran" tabiri ne kadar doğru bir tespit. insanları uyandırıyor evet. diğerlerini rahatsız ediyor !
zorla duyulması gerekmeyen sestir. zira ezan okunmayan çok farklı ülkeler de mevcuttur. isteyen gidebilir. (bkz: go to hell)
harika bişeydir. (bkz: namaz uykudan hayırlıdır).sizi uykudan gecenin gafletnden kurtarıp namaza davet eder.
aslında gece değil sabah olduğunu duyurmaktadır.
nedese ezan sesine rahatsız olanlar kilise nin çanı çaldığı zaman ise seslerini çıkarmazlar. tabi ki çıkarmasınlar fakat buradaki amaç kendi hallerinde ibadet eden insanları kızdırmaktır. size ben şunu diyebilirim, bugün ezan sesine rahatsız olan insanlar yarın öbür gün camiileri bile yıkmak isteyebilir ki zaten yıkmak isteyenler var. işte bazılarının yaptığı bazılarına batıyor. ezan sesinden rahatsız oluyorum diyene cevap verdiğinde ise karşılık olarak benim düşüncelerime saygı dymalısın diyor. bir de ağızlarına sakız gibi dolamışlar bu devirde alarmlı saat var orada saati kurup camiiye gitsinler diye. merak etme evladım emin ol ezan sesi sustuğunda senin yine insanların ibadetine karışacağını biliyorum. ama biz bu tip terbiyesizliklere gelmeyeceğiz. çatlasanızda patlasanızda bu ezan sesi susmayacak. kıyamete kadar o minareler insanları namaza çağırmaya devam edecek. sizde sadece küfür edip duracaksınız.
gece değil sabahtır o. eğer sabaha karşı yatıyorsan mecbur duyarsın. mesela bende duydum bu sabah. öyle de şikayet edilecek kadar rahatsız edici bir şey değil.
Gece gece okunan dediğiniz o ezan sabah ezanıdır. Ya da akşam okunan yatsı ezanıdır. Hayye alessalah, hayye alelfelah: Müminleri, felaha, saadete, kurtuluşa sebep olan namaza çağıran iki kelimedir. Ezandan önce müslümanları namaza çağırmak için çeşitli yöntemler kullanılmış. Sabit karar verilmek üzere toplanılan toplantılarda ortak karara varılamamış sonradan mevcut ezan kullanılmaya başlanmış. Sabah ezanını dinlersin, tüylerin diken diken olur. Bir güzel güne daha uyandırdığı için seni Allah'ına şükreder ve sığınırsın. Dua eder, huzur bulursun. Kilisenin çanına, camiden yükselen ezan sesine saygı duymalıyız.
bu şeytan inanmayanların sabah ezanını duymasını sağlarken çoğu inananı ezan sesini duymasını engelliyor. elbette fiziken değil, vesveseleriyle. ben inanan olarak nadir sabah ezanını duyup kalkmışımdır sabah namazı için. alarmsız olmuyor.
insanı uyandırabilecek en hayırlı ses.
amaç da odur zaten efendim, hani ramazanda gece davul çalmasının bir amacı olduğu gibi. bu da farz olan ( inanan için tabi ki ) bir ibadetin vaktinin geldiğini haber verir ilgili kişilere.
(bkz: gece gece insanları uyandıran sarhoş sesi)