bugün

ihh (insan Hak ve Hürriyetleri insani Yardım Vakfı)nın gazze'ye insani yardım götürmek için çıktığı yolda 6 gemiden sadece birinde bulunan provakasyon yapan kişileri bulundurması ve iki ülke arasında gerginlik çıkarması sonucunda bütün dikkatleri kendine çekmesi.
gazzeye yardımda bulunmak tabi ki. 6 gemiden birinde provakasyon yapıldığını düşünen beyin' e sesleniyorum; 6 gemiden birine kasıtlı saldırılmıştır, biraz da buna yor kafanı istersen. Türklerin yoğunlukta olduğu gemiye tepeden asker indiren de ara suçu, günahı. orda 70 yaşındaki amcam da provakasyon olsun diye öldü dimi zaten. tövbe tövbe.
malisef kurunun yanında yaşta yanmakta 70 yaşındaki amcam bilemezdi ihh nın amacını.
yardımdır.
fakat gemiler yola çıkmadan önce yolcuların ''şehit olmaya gidiyoruz'' diye beyanatlar vermeleri, kafaları gerçekten karıştırıyor. yoksa en başta israil'den kimse bu kadar şiddetli, ölümle sonuçlanacak bir saldırı beklemiyordu. eğer sen yardım götürüyorsan sadece, neden şehit olacağını düşünüyorsun ki?
(bkz: show time)
niyet yardımdır lakin hedef ve amaç farklıdır. ihh burda kendini bütün dünyaya reklam etmiş, olan masum insanlara olmuştur. bu nedenledir ki ihh kendine büyük pay çıkarmış, akabinde de daha çok yardım parası gelmesine vesile olmuştur. tabi bu yardım paralarının bir kısmı amaçına hedefine ulaşamadan birilerinin döner sermayesi olcaktır.
yardım gönüllüsü pozisyonlarına girmek.
siyasi tavır koymak.
aktivist kılıcını kuşanmak.
halatlarla geminin güvertesine inen silahlı israil komandolarına plastik sandalye ve sopalarla saldırmak.
silahını aldığı komandoları denize atmak.
filistinlilerin hakkını korumak uğruna 9 ölü 40 yaralı vermek.
kıçına baka baka geri dönmek.
otoriteye karşı çıkmaktır. şakirtler hemen eksilemesin sözün sahibi ben değilim, hocalarıdır.
geri gelmiş bir ihh gönüllüsünün söylediğine göre, gitmelerindeki maksat ambargoyu delmekmiş. ve tüm dünyaya israilin gazze konusundaki ambargosunun aşılabileceğini herşeye rağmen göstermiş olmuşlarmış...

çirkin metaforlarla olaya yorum getirmek istemesem de ben gönüllüye katılamadım zira ambargonun delinemediğinin en büyük kanıtı ölen 9 kişi oldu...