bugün

cok super bol megapikselli dandik kameralari dothumuze kaktirmak icin yapilan aldatmaca.

(bkz: sony bak getirtme beni oraya)
(bkz: sony akilli olsun akilli)
olmayan aldatmacadır. Fotoğraf makinasının sadece megapikseline akıl erdiren insanlara ise aldatmaca gibi gelmesini anlamak gerekir.
ne bok olduğunu anlamadığım aldatmacadır. 1mp ile çekilmiş fotoğraflarım 2mp ile çekilmiş olanlardan daha net gözüküyor benim telefonumda, o mudur? 1 megapikselde daha az piksel tanesi yok mu olm, nasıl daha net olur? anlamadım arkadaş.
(bkz: mercek)
bir dönem casio exilim serisi makinelerde fotoğrafı dijital olarak büyütme yöntemiyle, kullanıcıya çaktırmadan megapiksel sokma aldatmacası yaşanmıştı... resimler zoom yapıldığında ciddi anlamda kalitesiz görünüyordu ama ne o? makina 7 megapiksel, hadi len oradan...

türk halkının aklına vura vura soktular, yok megapiksel yok bilmemne diye. öyle ki millet deli sikmiş gibi yeni model bir cep telefonunu bakmak için eline alıp anında kaç "megapiksel bu dayı?" diye soruyor... (bkz: megapiksel fetişizmi) cep telefonu o, napacaksın sen megapikselini?

8 megapiksellik dandik bir makinanın, atıyorum 5 megapiksellik bir dslr makineden daha kral fotoğraf çekebileceğine inanan insanların sayısı da çok olunca, bu kandırmaca kaçınılmaz olur.

bir dönem ekran kartlarında da benzer bir kandırmaca vardı; 128 mb geforce2 mx400'ün atıyorum 64 mb'lık geforce 3 ti500'den daha fazla performans gösterebileceğine inanan insan sayısı da hayli fazlaydı...

not: sırf facebook'a resim koymak için de tutup canon eos400d falan alan insanlara da selam ederim...
bir bilgisayar ekranının çözünürlüğünün 1-1.5 mp arasında olduğunu ve bir çok kullanıcının resimleri en fazla bilgisyara atıp baktığını göz önünde alırsak doğrudur, aldatmacadır. tabi ki daha fazla pixelin bilgisayar ekranında sıkıştırılmasının da görüntü kalitesine katkısı vardır fakat 3mp den fazlasını gözün algılayamadığına-farkedemediğine dair iddialar da mevcuttur.*
haklı aldatmaca. kafası çalışan fiyat-megapiksel ikilisinden en uygun olanını alır. ben şirket sahibi olsam ben de bu yöntemi uygulardım yalan yok.

not: yalnız mp'yi mhp olarak okudum. nereye bağlayacak diye okudum baya bi. fiyatlarda belki mhp'nin 40. yıl dönümünü kutlar falan diye bekledim de düştü jeton sonunda.
olan aldatmacadır. mercimek kadar sensöre dayıyorlar megapikselleri sonra çamur gibi görüntü kalitesi. örnek: fuji hs serisi. yapsalar APS-C boyutta ne güzel olur. aps-c boyutta da sınır 24mp olmalı tabii.

bilmeyen insan yüksek megapikseli iyi bir şey sanıyor. oysa ki küçücük sensörde o kadar fazla piksel hiçte iyi bir şey değil görüntü kalitesi açısından.
12 mp'lik kamera nasıl olur da 18 mp'lik kameradan daha pahalı olur diye soruyorsanız farkında olmadığınız aldatmacadır.
mercek farkı diye bir şey var.
bir şeyler alırken sıkı araştırma yapmak gerek.
(bkz: carl zeiss)