bugün

Öğretmenlik bölümünde okuyan gençler, fazladan puan alıp üzerine 4 sene Fen Edebiyat artı 1 sene formasyon dersleri almak zorundayken, düşük puanla girip 4 yılda öğretmen çıkanlardır.
Marmara Üniversitesi'nde bu durumun üzerinde yapılan tartışmada AEF (bkz: Atatürk Eğitim Fakültesi) biyoloji bölüm başkanının ''ama çocuklar çok mutlu oldular duyunca'' diyen Fen Edebiyat Hocasına ''e ben de bizim çocuklara iki ders daha alırsanız doktor çıkacaksınız desem onlar da sevinirler'' diye vurguladığı bedavacılık gerçeğidir.
Öncelikle kaç öğretmenlik mezununun fen-edebiyat fakültesi mezunlarının mesleklerine el koyduklarını araştırıp sonra ele alınacak olaydır. Üstelik bu öğretmenlik mezunları öğretmenlik harici meslekleri yaparken formasyon falan da almıyorlar.
Not: Herkesin kendi işini yapmasından yanayım. Ancak şartlar düzelene kadar durum bu.
eğitim fakültelerine müstehaktır. yok efendim fef in puanı düsükmüs bilmem neymis. sen öğretmen oldugunda kim bakacak acaba öss puanına? ne öğrendiğine, ne öğrettiğine, kısacası kalitene bakarlar. hepsini gectim fen edebiyat mezunlarına okul bittikten sonra buyrun bu diplomanız bu da çalısacagınız okul demiyor hiç kimse. onlar da kpss ile atanıyor. o yüzden eğitim fakülteleri bosuna mızmızlanmasınlar. fef herkese bedava vermıyor o formasyonu; önce minimum 2.50 ortalama, ardından 2000tl para ve mezun olduktan sonra ekstradan 1 yıl zaman istiyor senden; ayırdıkları kontenjan da cabası.ortada bi yarıs varsa önce sartlar eşitlenmeli
Hem fen edebiyat fakültelerine durmadan öğrenci al hem de formasyonla öğretmen olana isyan durumu olsun. Ne yapsın ölümü mü beklesin mezunlar. Elbette ki hakkı varsa formasyon alacak. Daha üniversiteye başlarken bilinen duruma mezun olmadan önce veya okurken değil de mezuniyetten sonra itiraz da sadece bizim memlekette olur.
Formasyonu aldım bu duruma adayım.
Hem suçlular hem güçlüler. Toz kondurmazlar formasyonlarına. Eğitim fakültesi bitiren kişi dört sene boyunca nasıl öğretim yapacağını öğrenirken, onlar para verip öğretmen oluyorlar birkaç ay içinde... Ne kadar haklı bir durum oturun da düşünün.
Edit: en alakasız bölümden bu bahsettiğim insanlar. Mesela ; suyla alakalı bir bölüm bitirip gelip öğretmen oluyor. Sonra eğitim neden böyle diyor herkes.
tamam lan kes. benim birader tarih bolumunu bitirdi. şimdi formasyon alıp ogretmen olacak.
adam tarihçi. tarih öğretmeninin kıralı olur kendisi.
Zekaları eğitim fakültesini kazanmaya yetmeyip yan bölümlerden gelip öğretmen olan bedavacılardır. Evet.
(bkz: fen edebiyat fakültesi)

Sözde bilim adamı çıkaran fakülte.

Edit: ad soyad yaz eğitim fakültesi kazanıyorsun. Puan olarak eğitim daha yüksek ve sen buna rağmen eğitim kazanamayan öğrenciye detaylı anlatsan ne fayda?

istersen gözüne bilimi sok.

Geç bunları "geç"
Okuduklarıma ağzımla gülemedim.

Eğitim fakültelerinde fen-edebiyatlara nazaran daha iyi eğitim alındığını sanan cahil öğretmenlerle dolu bu ülke.

Biz de diyoruz neden bu çocuklar böyle.