bugün

aloe vera icerikli saglik urunleri pazarlayan ve dogrudan satis yaparak buyuyen firma. cilt bakim urunlerinden, zayiflama urunlerine kadar genis yelpazede satis yaparlar. 1978'de sirketin basina gecen rex maughan'in ilerleme politikasi olarak uyguladigi network marketing sayesinde sirketin cirosu 1978'de 54 milyon dolar iken 2005 senesinde 2 milyar dolara yukselmistir. rex maughan ise halen sirketin genel muduru.
su anda full time calistigim firma. Kariyer olarak Senior Menager seviyesine çıktığım ve çok güzel paralar kazandığım firma. Saadet zinciri titan zinciri olarak adlandıran insanlar mevcut. Lakin kendileri şirketin 1 Km yakınından bile geçmedikleri bilinmektedir. Firmada titan zincirindeki gibi piramit sistem bulunmamaktadır. Bu işe ilk başlayanın çok kazandığı bir sistem değil bu işe başlayıp çok çalışanın kazandığı bir sistemle çalışmaktadır. Sistemin ismi network marketingtir. Network marketing Avrupa'da yıllık %25 büyüme trendine girmiştir. Şu anda Turkcell ve Telsim (vodafone) network marketing sistemine geçmek için yapılandırmalara başlamıştır. Şirketle ve işle ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar bana özel mesaj atsındır. Atsındır ki aylık gelirleri nasıl yükseliyor görsünlerdir.
bende yardımcı olabilirim, bursa'da olan arkadaşlar için. özel mesajla ulaşabilirsiniz.
yetiştirilmek üzere makine mühendisi aranıyor ilanına başvurmam sonucu görüşmeye çağrıldığım görüşmeye kadar hiç bir bilgi verilmeyen ve de gittiğime gideceğime bin pişman olduğum şirkettir. Bana mühendisliği başlamadan bırak bu işi yap gibi bi teklif yapıp seminer esnasında ev hanımları bile bu işi yapıyor dedikleri ve içimden ulan ev hanımıyla aynı işi yapcaksam ne diye mühendislik okudum dediğim traji komik anlarda yaşamadım değil. Seminer esnasında mühendis olmam ve de iyi hesap yapmam sebebiyle bir sürü mantıksız bilgiye rasladım. Tabi bunları bozup orda dayak yeme riskine giremediğimden araya girmedim.Seminer sonu aleleacele tek soru almadan insanlara 400 küsur euro ya ürün satıp işe başlatmak amacıyla iş basvurusuna basvuran insanları baska bir bölüme alırlerken hızlıca sıvışarak kaçtım.Çabucak ve kısa yoldan insanlara büyük paralar kazanacağını vadeden bir şirket.Herbalife amyway gibi şirketlerin bir türevi. işin komik tarafı seminer veren adamların herbirisinin cebinde bir lira olmadan ve büyük borçlarla bu işe başlayıp çok paralar kazanıp evleri arabaları olmasıydı.Adama sorarlar cebinde bir lira yoktuta 400 küsür euro yu bulup nasıl başladın bu işe. Bu insanlar bir titan zinciri oluşturarak insanlara gereksiz bir tüketim yaptırdıklarını ve şirketin üst düzey yönetici ve çalışanlarının da bundan nemalandığını düşünmekteyim. Sizde eğer böyle bir iş teklifi alırsanız tavsiyem birinci oturum da ürünler tanılırken çekip gitmeniz. Hele ki iş ahlakından bahsedip seminer sonuna kadar tavsiye etmelerine sakın aldanmayın.Kendilerinde iş ahlakı olsa bana bu işin mühendislikle bir alakasının olmadığını en başta söylerlerdi.
telefonumdan bir çok branşta personel alımının olacağını ve türkiye pazarına açılacaklarını belirttiler. ardından iş görüşmesi için tarih saat verdiler. gittiğimde bir saat seminerde saçma sapan şeyler dinledikten sonra seminerin ikinci yarısına girmeden (birinci yarısı bir saat sürdü), beni davet eden kişi ile görüştüm. hangi departmanlarda personel alınacağı seminerin ikinci yarısında belirtilecekmiş. "yazılım mühendisiyim bana göre iş var mı?" dedim. "yok ama.." derken sözünü kestim. "kusura bakmayın ben buraya işten izin alıp geldim ve gitmek zorundayım" dedikten sonra şirkete geri döndüm. bunun üzerine ertesi gün "seminerden memnun kaldınız mı?" diye telefonla arayıp sordular. amway, avon, herbal life gibi network marketting ile çalışan bir şirkettir. ayrıca sinir katsayımı yükselten şirkettir. kesinlikle tavsiye etmediğim gittiğinizde elinizdeki işinizden de olacağınızı düşündüğüm bir işletmedir.
dün bir arkadaştan arı poleni içerikli hapından 2 tek attım ve 4 saatlik uykuyla duruyorum. bugün gayet dinç bir halde hala ayıkım. işe yarıyor galiba da kalp krizinden götürebilir yine de. biraz daha denemem lazım.
daha bu firmanın adını duymadan birkaç ürününü kullanmıştım, ürünler fena sayılmazdı evet ama net olarak bir yararını gördüm mü onu söyleyemem. çünkü diç macununu kullanmama rağmen dişlerim daha kötü olmuştu. evet ürünler doğaldı, içinde kimyasal maddeler yoktu ama kesin olarak bir yararı yoktu. sonra colgate professional clean aldım tabi.
bende bir hastalık olmuştur hangi ürünü kullansam veya hangi markayı giysem hemen internetten o firmaya bakarım ne var ne yok diye. sonra forever'ı bir araştırdım ki aboov neler neler var. tavsiye eden çok az kişiye rastladım, nerdeyse herkes kötülemiş. tabi benim de kafamda soru işaretleri oluşmaya başladı, kıllandım yavaştan.
neyse gün geçti devran döndü bir gün bi arkadaşı gördüm, bu işe girişmiş. ürünün reklamını yapıyor bi nevi. sonra sordum soruşturdum buna nedir ne değildir diye. adam bana ürünü firmayı ve patronu övmeye başladı. anlatıyor da anlatıyor. yok aleo vera şöyle güzel yok patron böyle zengin, yok mükemmel bi iş fırsatı da bıdı bıdı.

anlattıklarından anladığım kadarıyla olay şöyle oluyor. sen işe giriyorsun ve en az 500 tl lik bir alışveriş yapıyorsun. işe giriyorsun ama ofis yok çalışma saatleri yok kafana göre at koşturuyorsun işte. senin görevin sadece bu ürünü başkasına tavsiye etmek ve ürün almasına ikna etmek. onun aldığı her üründen sana pay geliyor, ve o da başkasını ikna ederse ondan da sana pay geliyor. sen 10 kişiye söylesen o da 10 kişiye söylese diyerek halka genişliyor. bu piramit sisteminde halkanın en başındaki en çok kazanıyor. buna network marketing de diyebiliriz. bu sistemi avon, herba life ve amway de yapmaktadır.

ilk başta her ne kadar insanın gözünde dolar işaretleri çıkartsa da olayı basite indirgersek bunu başkasının sırtından para kazanan asalaklara benzetebiliriz. hadi olayın etik boyutunu da geçtim diyelim, peki kendini şirket çalışanı diye tanıttıkları insanların parasını kim veriyor, daha doğrusu bunun parası nereden çıkıyor? bi örnekle açıklayayım: mahmut adlı kişimiz bu işe girdi diyelim. mahmut ilk önce bir ürün aldı sonra o ürünü süleymana tavsiye etti, süleyman da o ürünü aldı, sonra süleyman şirkete girdi(şirkete girmek bedava) süleymanı şirkete soktu diye mahmuta para geldi. süleyman da recai yi şirkete kaydetti, yine mahmuta para geldi ama süleymana da geldi. recai de osmanı şirkete soktu. mahmuta çok çok para geldi, sonra sülo ya sonra recaiye olmak üzere piramit sistemi oluştu. şimdi burada şunu sormak lazım. halkanın en sonundaki adam bir ürün aldığında halkanın en başına en fazla para gelmek üzere nerdeyse bütün para dağılır. e bu şirket hiç mi kar etmeyecek kardeşim. tamam piramitin en tepesinde oturan kişi milyarları götürebilir ama bu sistem tamamen saçmalık. bulaşmayın.
seminerleri zaman kaybıdır. her seminerde aynı slayt aynı konuşma yapılmaktadır ve işin başında 500 lira gibi bi meblağ koyacağınız sunum sonuna kadar asla söylenmemektedir. o saatte kadar söylenen tek şey çok para kazanacağınız ve milletin elinde kazankdıları paraları göreceğiniz bir video. ne yanından geçin ne kenarından. uzak durun.

internetten anket doldurmadan bu işi yapmadan reklam tıklamadan ya da anket doldurarak ama mantıklı şekilde para kazandıracak bi yöntem biliyorsanız beni de bir mesajla bilgilendirin efendim. saygılar.
bir ara da herbalife vardi. iste bunlar hep amway ozentisi...
Yaklaşık 3 hafta önce başvurduğum "yetiştirilmek üzere yönetici adayları" ilanı için dün arandım. Nerden arandığımı sorunca "sektörün önde gelen besin destek firması" tadında bi tarif yapıp, bugün 2de uygun olup olmadığımı sordular, okeyleşip kapadık telefonu.

Bugün gittiğimde bir adet "sponsor" beni karşıladı, 2 saatlik seminer varmış. Semineri veren kişi bi doktordu ve öyle bi anlattıki ürünleri akciğer kanseriysen 1 tablet, ebolaysan 2 tablet işini görür zannedersin. 5 sıfırlı aylık gelirler, yurtdışı tatileri havada uçuştu. 1 kere üye olmamızın yeterli olduğunu, 300 - 1250 - 2400 TLlik paketler alıp sisteme dahil olabilceğimizi söyledi. Ancak;

1. Seminere girerken cep telefonularını değil sessize almak, direk kapatmamızı ve asla cep telefonlarımızı kurcalamamamızı söyledi. (çünkü sonradan internete doktorun adını yazdığım zaman "forever living altmacası, forever living fiyaskosu" gibi şeyler çıkıyor. bunu engellemekti sanırım amacı)

2. Üye olduktan sonra ve sisteme üye kazandırmaya çalışırken tavsiye edeceğimiz eş-dosta kesinlikle şirket hakkında bilgi vermememizi, sadece gel seni biyere götürcem dinle bak dememizi istedi. Bunu yapmazsakta para kaybediceğimizi söyledi. (gel kardeşim forever living diye bişey var aylık 10000 TL kazanıyosun, yurtdışı tatilleride var, sadece tek yapman gereken yeni üye kazandırmak dersek, gelirlermi gerçekten?)

3. Seminer bittikten sonra kapının bir adım dışında bekleyen sponsorlar ben dahil apar topar insanları sözleşme imzalamaya götürdüler. Hala daha cep telefonuma dokunamamıştım bile. Buyrun böyle oturun diyip formu önüme koydular, teşekkür ederim diyip kaçtım resmen ordan, ama salona baktığımda bisürü insan formu imzalıyodu.

Bunları yazmamın nedeni bilgi amaçlı tecrübe aktarımıdır, belki ben fazla tepki gösterdim ama at your own risk yinede...
(bkz: yalan dolan)diricilik
insanları salak yerine koyan bir şirket. olur da bu yazının hepsini okuyamayacak olursan kısaca : bu soyguncu ahlaksızlardan uzak dur güzel kardeşim.

bir hafta önce bana bu şirketten telefon geldi; "ofis ortamında e-ticaret sosyal medya alanında çalışacak eleman arıyoruz" diye. ama içerik olarak hiçbir şey anlatmadılar. söylemediler. sadece "piyasaya göre ücretler tatmin edicidir" filan gibi şeyler söylediler.

ben de görüşelim diye kalkıp onca yol masrafı yapıp Kadıköy'deki ofislerine gittim. iyi bok yedim. zaten sokağa girdiğimde, o binanın önüne geldiğimde bir ibnelik olduğunu anlamaya başlamıştım. neyse bir adamın yanına çıktım. halil ibrahim akyol adından bir eleman.

vıdı vıdıda vıdı vıdı da şöyle de böyle de sosyal medyada e-ticarette saha satışı pazarlama kesinlikle değilde..vb gibi pek çoğu yutulmuş cümlelerden oluşan şeyler söyledi; ama halen daha söylenenleri net olarak anlayamıyordum ki zaten böyle olmasını istiyorlar. ayrıntılı bilgiyi konferans da arkadaşlar anlatacak dedi. girişe de bir iki tane türbanlı kız koymuşlar. çünkü gelenlerden pek çoğu kapalı kadınlar kızlardı. buradan bir güven kazanma gereksinimi duydukları gayet açıktı.

konferans salonuna girdik. kısa boylu malımsı bi tip başladı konuşmaya. biz şöyle şirketiz böyle büyük bir şirketiz milyar dolar sermayesi olan bir şirketiz. çalışanlarımızdan pek çoğu voleyi vurdu, şu kadar para kazanıyorlar, doktorlar da var, kaymakamlar da var, eğitimciler de var, siyasetçiler de var hepsi işini gücünü bıraktı sırf burada çalışmak için...vs.. sonra araya birkaç tane şirketten sözde voleyi vurmuş çarşaflı teyze fotoğrafı, bir tane araya beyaz sakallı bir amca fotoğrafı, sonra bilmem nereden alınmış helal ürün sertifikası...falan filan..

yani yine insanları din damarından yakalayıp, buradan bilinç altı sömürüsü yapmaya devam etti saatlerce..sonra sürekli olarak aralara serpiştirdiği " ben de hep bunlardan kullanıyorum ailem, arkadaşlarım çok etkisini gördük mükemmel sağlıklı ürünler.." cümleleri de işin başka bir komedi tarafıydı..sabrettim..belki yanılıyorumdur dedim..dinlemeye devam ettim...

ara verdiler sonra ikinci bir bölümü bir tane bayan geldi..45-50 li yaşlarında bir bayan..hani zengin erkek tavına çıkan tipler vardır ya aynen onlara benziyordu..

başladı anlatmaya..aynı terraneler..ürünlerimiz de ürünlerimiz..şöyle para var da böyle para var..sonra bir sayfa açtı..şu kadar ülkeye çalışıyorum "artık paralarımı yeni açtıkları bir hesaba aktarmaya başladılar.." evet aynen bu cümleyi kurdu..canım benim..yerim seni der gibi güldüm içten içe..bu noktadan hemen önce zaten anlamaya başlamıştım durumu..bildiğiniz bir saadet zinciri olayı..

sonra asıl noktaya geldi..nasıl çalışacaksınız...işte can alıcı nokta.. şöyle dedi:

"öncelikle şirketimizden 400 liralık tutarı olan ürünlerden almanız gerekiyor ki ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilesiniz. siz ürünlerimizi kontrol etmeden nasıl olduğunu bilmeden nasıl tanıtacaksınız.."

"ba ba ba..soytarıya bak..terbiyesizlere ahlaksızlara bak..iş vaadiyle oraya topladıklarıı,onca umut verdikleri insanlara utanmadan arlanmadan kendi ürünlerini satmaya kalkıyorlar..onca zamanımızı heba ediyorlar..gerçekten bu şirket o kadar büyük bir şirket olsa, gerçekten dürüst bir şirket olsa, size sömüreceği değil de alacağı bir eleman gözüyle baksa bu şekilde yapmaz..sen madem bu ürünü satacaksın..bizim çalışanımız olacaksın..al bunları ücretsiz olarak kullan...hakkında bilgin olsun..""vs..gibi şeyler söylerler.

bunların derdi s.kmek..işsiz güçsüz dolanıp para sıkıntısı çeken onca işsizin, garibanın iki kuruş parasına dahi göz dikmiş duygusuz alçaklar..

sinirden beynim döndü..kalkıp suratına tüküreyim dedim ama siktir et çık git dedim buradan..o cümleyi kurduktan sonra kalkıp çıktım ve arkamdan da üç beş kişi daha aynı şeyi yaptı..

bunlar umut sömürücüleridir arkadaşlar...cebinizde ki iki kuruşa göz dikmiş insanlar...

olur da buradan size iş için gelin görüşelim derlerse sakın ola gitmeyin..cebinizde iki üç kuruşu da bu soygunculara kaptırmayın..lütfen bu söylediklerimi ciddiye alın...

edit: lütfen bu başlığı bir süre yukarıda tutalım arkadaşlar. okumayanlar gözden kaçıranlar görsün diye.