bugün

Hafta boyunca okulda simite talim etmek biriken parayla sevgiliyi haftasonu dışarı çıkarmak.
bir ticari emtia olarak flört. (bkz: maliyet muhasebesi)

-Agabey kıza bak be ne güzel!
-Evet çok güzel kız ama bize gelmez .
-Neden öyle diyorsun be ağabey?
-Baksana biraderim giydiği elbiselere en aşağı 1000 dolar. Sadece ayağında ki çizmeler belki o kadar eder.
-Peki bize ne bu durumdan ağabey?
-Ne demek bize ne ?Bir randevuya çıkmak kaç liraya patlar biliyor musun?
-Kaç lira olabilir ki ağabey gönüller bir olsun yeter.
-işte bende onu diyorum. Gönüllerin bir olması için buluşmadan önce bir çiçek alman lazım önce, daha buluşmadan 20 lira gitti. Sonra bir restauranta oturacaksın. Hesap 150 lira ---hadi bir de sinemaya gittiniz diyelim. Bileti,mısırı, frigosu 50 lira .Gece kızı taksiyle eve bıraksan yol parasıda girecek.
-Ama kızla takılmanın değeri paha biçilemez ağabey.
-Ne kredi kartı gibi taksitle çalışan zekan varmış senin be pis herif ,espiri yapmak senin neyine.
-Ya bir gün cafeye gidersin.Bir gün sinemaya bir gün sıra gecesine ...
-Oha Öküz! .Ne sıra gecesi lan .Bir kere çok sıradan, sonra sıradan geçiriverirler orada size... Bütün gece sıra beklersin kızın ardından.
-Ayıp oluyor ama ağabey.
-Ayıp mı oluyor ?Ben senin mallığına Bir şey diyormuyum? Hem bu paçoz halinlemi buluşacaksın sen bir kızla. Kendine bir faça yapsan en aşağı 350 lira yine gitti.
-Ağabey aklın fikrin hep parada .Kız belki çok kanaatkar.
-Evet belkide kız gerçekten öyle bir kız ,ama sen bunu hiç bilemeyeceksin.Çünkü kız geçti ve gitti.
-Senin hesapların yüzünden değil tanışmak,laf bile atamadık kıza ağabey.
-Hişşş! Akıllı ol bakalım ne demekmiş öyle laf atmak felan.Bu işler maliyetli işler. Duymadın mı hiç sen?
-Neyi Ağabey?
-Zevkin veresiyesi olmaz!
-Susuyorum Ağabey vallahi.
-Sus tabi.Hem ver bakayım sen bana oradan 20 lira .
-Bu kadar lafın üstüne bir de para istiyorsun .
-isteyeceğim tabiki salak herif bak karşıdan yengen geliyor.Şu çayları da ödersin. Hadi bakalım.

(bkz: çiftleşmenin kapitalizme katkısı)