bugün

şöyle de bir durum var;
benim annem babam görücü usulüyle evlenmişler, 25 senedir kavga ettiklerini görmedim, bunun gibi binlerce örnek var 40 yıl evli kalmışlar.
ama çok severek evlenen çiftler 2 yılda boşanıyor.

buna ne demeli?
kısmen doğru kabul edilebilirliği olan sav.

görücü usulünde işin içinde aileler olduğu için, er kişi/hatun kişi aileye karşı da sorumluluk duymakta bu yüzden ızdırabına dikkat ederek adım atmaktadır. fakat severek evlenmelerde büyük bir kısım aileye karşı gelerek bu eylemi gerçekleştirdiğinden eşler arasında ne olursa olsun yine birbirlerine karşı sorumludurlar, aileler işin içine katılamaz. çünkü günümüz türkiye'sinde aile içi şiddet gibi konularda baba evine sığınmaya çalışan kadınlara 'sen istedin sen çek, gelinlikle çıktın kefen ile gelirsin' gibi atıflarda bulunulmakta.

çözümü buldum gençler gelin.

görücü usulü tanışılacak, flört edilecek (ki bu nişanlılık oluyor), nişanlılık dönemi uzun tutulacak. bu süreci geçirdikten sonra yapılan evlilik de tadından yenmeyecek.
yalan önerme.

flört hoş görülmemeli

kadın ve erkek evlenmeden birbirlerini görmemeli konuşmamalıdır.

dahan sağlıklı bir toplum için şart.
sözlükte ne kadar kafkas kafalı insanların olduğu daha şimdiden belli oldu.. evet, heyecanla izliyoruz efendim..

Gelelim bana. Bana sorarsan;

mahalle baskısı burada da kendini göstermiştir efendim. 28 yaşına gelmiş bir bey/bayan hala evlenmemiş ise hakkında "evde kalmış" dedikodusu çıkarılır. insanlar o yaşlarda evlenmeleri gerektiğini düşündüğü için bir kız arayışına girerler 4-5 ay "takıldıktan" sonra çatafatlı bir evlenme teklifi ve sonrası kısıtlanmış bir hayat, gün yüzüne çıkacak bazı yalanlar.. (bkz: evlenmeden önce vaad edilenler) yemek yaparım, çocuğa bakarım vs.. gibi şeylerin hiç yapılmaması gerilen sinirler ve niceleri = mutsuz bir hayat, mutsuz bir ilişki, topluma yararı olmayan bireyler.

bana sorarsan evlenme. sadece flört et, şapka kullan.