fizy'e türkiye'den erişimin kapatılması kararı son iki gündür sıkça konuşuluyor, tartışılıyor. fizy'i ilk günlerinden beri takip ediyorum; hatta sözlükteki başlığını da ben açmıştım iki yıl önce. o yüzden iki kelam etmek istedim.

fizy'nin kapatılmasına üzülüyor muyum? evet üzülüyorum. üzülme nedenim fizy'nin kapatılması değil, bu kapatılmanın bana etki eden sonuçları. çünkü arada açar; biraz kulağımın pasını silerdim; şimdi alternatif sitelere yönelmeye mecbur kaldım.

fizy'nin kapatılmasına tepki gösterenlerin yazılarında özgürlük nutukları, isyan sloganları görüyorum. hatta işi "türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz", "ay dünyaya rezil olduk" demeye götürenler var. komik bence.

son bilgiler ışığında fizy'e getirilen yasağın öncelikle siyasi sebepli değil, ticari sebepli olduğunu biliyoruz. bu konuyu ele alırken örnek vermek için bir haber sitesi düşünelim: üye olmadığı ajansın haberlerini bedel ödemeden alıp yayınlayan bir haber sitesi... sizce bu eylem doğru ve ahlaki midir? burada haberi yapan muhabir mağdur, haberi sunan ajans mağdur, haberi ajanstan satın alan diğer haber siteleri mağdur. fizy'ninki de buna benzer bir olay.

fizy'nin sahibi özet geçmeksizin bolca gaz veren bir yazı yazmış. kendisi, internet kamuoyunca verilen ve çığ gibi büyüyen desteği ilk gördüğünde çok şaşırmıştır sanırım. aslında şaşırmaması lazım; çünkü bu ülkede kraldan çok kralcılık yapanlar o kadar fazla ki...
(bkz: http://ercanyaris.com/blog/) bedavaya kullanım diye bişey yok. telif hakları üzerinde zorda olsa bi anlaşmaya varılmış fakat müyap işe taş koymuştur.
fizy telif ödeyen bir oluşum bildiğim kadarıyla. kaldı ki youtube'den video yayınlamayan site mi kaldı , fizy kapatılıyor. madem kapatılıyor niye sadece türkiye!!!! neden youtube ve grooveshark değil davayı açan!!!
youtube'nin telif ödeyip ödemediğini merak eden kralcılardır.
youtube, yayınladığı her eser için telif ücreti ödemektedir. videoların altında da şöyle yazar: "Contains Content From: mü-yap / Turkish Music - Türkçe Müzik"

fizy ise müzik ama motoru lisansına sahiptir ancak müzik yayını yapmaktadır. bu yüzden telifi olması gerektiğinden daha düşük ödemektedir.
(bkz: bok gibi şarkı yapıp emeğim çalınıyor demek/#13182651)