bugün

her firmanın tanıtım dosyasında mutlaka bir şekilde yazan cümledir. iş dünyasının en büyük yalanlarından biridir.
firmanın sektörde ne durumda olduğuna dair karar verecek mekanizma, firmanın kendisi değildir. ya istatistikler konuşur, ya da diğer firmaların gözündeki değere göre bu kavram netleşir. şayet birisi, kendi firması için size aynen bu klişe lafı söylüyorsa inanmayın ..
Otomatikman "beni kesin almazlar" dedirten ilanlardır. insana özgüvenini yitirtme sebebidir. Fakat kazara başvuru yaparsanız "lan bu mu lider" ve ardından bir "haassiktiiir" çekmeniz olasılık dahilindedir. Uzak durmakta fayda var.
(bkz: tas yok mu tas)
sektör git ulen denilesi firmalardır. inanmayınız efendim.
(bkz: sektöründe lider yeniliklerde öncü)
kapıya gelen pazarlamacı repliği. bir süre sonra bağışıklık yapan ses tonuyla adama bakmanıza sebep olan söylemler başlangıcı.
birinci belli ikinci kim?
Bunu bana soyleyen ilk firma aig'dir. ironik; liderdir evet ama 150 milyar dolar, 80 milyar dolarlik kurtarma planlari ile hayata tutunan bir sirkettir.

"peki aig bu durumdayken sizinle nicin calisayim?" diye sordugumda ise,
"eh, kurtarilmasi icin bu kadar paranin verilmesi ne kadar buyuk ve onemli bir sirket oldugunun kanitidir" demezler mi?

(kactim oradan)

(bkz: aig)
(bkz: aig sigorta)
firma adı: nuri ağa holding

firma sahibi nuri bey: beyaz eşya işine giren firmamız sektöründe tam bir yüz karasıdır. adamlar tek seferde 9 kilo çamaşır yıkayan makineler yaparken, bizim makine anca 250 gr lık bir çift çorap yıkayabilmektedir. anlayacağınız bizim bu lider sektörde işimiz yoktur, holdingi kapatıp bakkal dükkanı açacağız..
uykusuz klişe timi'nin adamın ağzını yüzünü bir edip, kafasına bilardo topu atmasına sebep olacak söylem.
(bkz: öyle güzel öyle yalan).
firmamız sektorunun oncu firmalarından biridir:
biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu,
tek benzeri öteki teki,
gibi sloganları vardır.
klasik şirket vizyon söylemi.