1. .
  finlandiya'ya gelmek isteyen öğrenci, turist, işadamı her ne olursa olsun gelmeden önce yararlanması gereken rehberdir.

  1- öncelikle finlandiya çok soğuk bir ülkedir. misal türkiye'de hava 40 dereceyken bile helsinki'de 10 derece olabilir. onun için hazırlıklı gelin. boşuna t-shirt felan getirmeyin bir ton. polar gibi şeyler de kesmez. adam gibi mont alın.

  2- helsinki dünyanın en yaşanılası kentler sıralamasında 7. sıradadır. istanbul 104. sırada olduğuna göre farkı kavrayabiliyorsunuzdur heralde. ama bu güvenli yaşam tabii ki pahalıdır. burda insanlar çok para kazanır. o yüzden yaşam pahalıdır. 0,5 lt'lik suya 2 euro verilir restaurantlarda. en dandik grilli'de bile euro'dur. bir de türkiye'deki gibi yemek kültürü çok yoktur. evlerde mutfaklar çok küçüktür. buradan da yemeğe ne kadar az önem verdiklerini görebilirsiniz. saat 16:00'dan sonra okul kantini falan bulamazsınız yemek için. oysa ki istanbul'da 24 saat açık her yerde yemek yiyebilirsiniz.

  3- herkes en kötü ihtimalle halinizi anlatabileceğiniz kadar ingilizce bilir. hiç çekinmeyin. yolda kazı yapan adam bile konuşabilir ingilizce. tabi ki gençler çok daha iyi konuşabilmektedir.

  4- vantaa'daki havaalına indiğinizde helsinki'ye gidebilmek için otbüs veya otel minibüsleri en ucuz yoldur. havaalanında son model arabalardan taksi yaptıklarını göreceksiniz. tabii ki bunların fiyatları da normalden çok pahalıdır. çünkü bmw 5.20, volvo XC70, mercedes, vb. son model arabalar taksi yapılmıştır. misal istanbul'da 10-15 liralık mesafe için 40 euro alırlar. *
  ... sen bana bu diyemezsin
 2. .
  gitmişken ünlü bodom gölü'nü ziyaret etmeyi unutmayın. *
  ... fadetoblack
 3. .
  kızları çok güzeldir.
  havalimanında ilk gördüğünüz kıza yazmaya kalkmayın, o ülkede çok vardır onlardan.
  -1 ... shunketsu
 4. .
  Şehir merkezindeki merkez tren istasyonunda havaalanına her 20 dakikada bir otobüs vardır,boşuna taksiye para vermeyin. Ayrıca kaç gün kalacaksanız ona göre kombine bilet alın ve otobüs,tramvay,metro,tren alayına bu biletle belli bir bölge içinde binebilirsiniz.

  Bir bara gitmişseniz etrafa yavşamak için insanların biraz alkol almalarını bekleyin, Finliler alkol aldıkça gevşerler ve kendilerini dışa vururlar.

  Bir Finliyle tanıştığınızda sakın "Ben dürüstüm" demeyin. Size boş boş bakar,hatta geri zekalı olup olmadığınızı düşünür. Zira Finliler için dürüstlük erdem değildir, hakikaten de inanılmaz dürüsttürler.

  Hemen Fince birkaç kelime öğrenin, bayılırlar kendi dillerini yabancılardan duymaya. Mesela teşekkür ederim: kiitos.
  ... pamfilya