bugün

(bkz: ben de bu konu hakkında konuşmak istiyordum)
çiftlerden birinin kanser olması veya araba kazasında ölmesi. genellikle bunların büyük bir kavgadan ya da ayrılıktan sonra olması..
(bkz: sen ne diyon bacım)
(bkz: akşama yemekte hindi var tatlım)
(bkz: sen arka kapıya sen benle geliyorsun)
telefonla birisini aradığında ilk saniyesinde hatta ilk salisesinde alo diye lafa girmesi.
Hangimiz saf acaba. (baba filminden M. Carlione)
(bkz: sakın yanlış bir harekette bulunayım deme)
kaçırılan şahış, kaçıran şahısın isteklerini sandalyeye bağlanmış haldeyken kabul etmeyince; sinirlerin gerilmesi ve sonunda kaçırılan şahsın, kendisini kaçıran şahsın yüzüne tükürmesidir. çoğu filmde var bu, dizilerde bile var.
olay mahalline gelen polisin elinden işi dedektif alır, dedektifin elinden fbı alır. (bkz: sanırım bundan sonrası bizde)
esas oğlanın "şimdi plan şu" dediğinde müziğin bangır bangır yükselmesi.

sanki planı öğrensek gidip anlatıcaz karşı tarafa amk.
baş roldeki kişinin film sonunda katil çıkması.
yol kenarına çıktığında taksinin hemen gelmesi.
(bkz: seni bir daha görmek istemiyorum)
uzay filmi çekilecekse kapadokya'da, çöl lazım ise kilyos'ta çekme klişesidir.

türk filmlerine mahsus klişedir.
esas kocanın/babanın çocuğunun etkinliğini hep iş yüzünden kaçırması.
bu filmler genelde kocanın/babanın çocuğunun etkinliğine gittiğinin görünmesiyle biter.
içiniz rahat olsun o artık çocuğuyla ilgileniyor dercesine.
sanki filmdeki konu bu.
iyi adamların sürekli kazanması, dünya ya bak sürekli tam tersi oluyor.
taksiye binip 'öndeki arabayı takip et' denmesi.
romantik film klişesi: bir erkek ve kadın her seferinde ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar sonra başlarından olaylar geçer

finalde ya birisi ölür yada çeker gider buda romantik film olur..
kapıya gelen yabancıyı içeri alıp yedirip içirip üstüne üstlük birde yatak verip daha sonrada yabancı tarafından katledilen mal şahıs.
cnbce dizilerinde allasen çiftler tartışırken evin içinde dönenip durmasınlar. kadın bi dur yerinde sonra katla çamaşırlarını. en az üç tur atıyorlar evde. hop evi toplarsın valla o hengamede. başım dönüyor bi durun lan. kavga edin, konuşun sonra yapın napcaksanız.
kötü adam başroldeki iyi adamımızı öldürecekken hep bir şey olur öldürmez iyi adam kurtulur kötü adamı öldürür.
kafasına dayanan silah patlamadan, rehin alan kişi öldürülür. esas oğlanlar şanslıdır hep.

(bkz: götüne bal mı sürdün mübarek)
Örnek olarak:

- Sen git. Sen kurtar kendini! Çabuk ol.

- Heyy! hadi ama adamım ordan bakınca salağa mı benziyorum?

- Kes sesini seni lanet olası pislik.

- Hadi evlat yapabilirsin. Başarabilirsin hadi sen kötü biri değilsin, bırak o elindekini. Sakın bi delilik yapma. (Rıza Baba)

- Hey! dostum senin tek bi sorunun var o da koca kafanın popondan büyük olması.

- Seni aşşalık fahişe! Bırak çığlık atmayı ve ben konuş diyene kadar kapa çeneni.

vb.
-saat iki yönünde.
-lanet olsun dostum.
-beni koru.
(bkz: bu senin savaşın değil amerikalı)