bugün

Şarkın ve garbın temsili iki güzeller güzeli kadın. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına girmiş 2 hanımefendi. Fikriye hanım, Atatürk için hayatını ortaya koyup bir dediğini iki etmediyse de Atatürk, batı kadınının özelliğini taşıyan kafasında düşündüğü kadını bulduğunu sanıp latife hanım ile evlendi. Evlendikten sonra yaptığı hal ve hareketleri rahatsızlığı bulunan paşanın kaldıramayacağı türdendi. Hazmedemeyeceği şekilde askeri hayatına karışan latife hanım son hatasını fikriye hanım Çankaya köşküne geldiğinde nöbetteki askere Atatürk'ün emridir çıkarın onu burdan komutunu vererek yapmıştır. Bu olay üzerine Çankaya Köşkünden yaka paça ağlaya ağlaya atılan fikriye hanımdan Atatürkün haberi dahi yokken çantasından paşanın kendisine hediye ettiği tabancayı çıkarıp kalbine çevirip ateşler. Bu bardağı taşıran son damladır ve 7 düvelin yıkamadığı paşa, bir kadının hırsı ve aç gözlülüğü nedeni ile bitap düşmüştür. Latife hanımdan ayrılan paşa fikriye hanımın kendisine şu satırları dizmiştir:

içsem de bir kadeh hayat iksirinden,

Zamansız ayrıldım, bilinsin Fikriye’den.

Bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden,

Ümmid-i aşkım saracak seni, cefakâr teninden.

Sonuç olarak fikriye hanımın alacağı versustur.
güzellik ve kadınlık kıyaslaması yapılıyorsa, esasen atatürk'ün kadınları içinde birinci sırayı eleni karinte hanımefendi alır.

eleni karinte atamızın ilk büyük aşkıdır. ama tabi gayrimüslim bir kadınla evlenebilmesi o dönem için pek mümkün değildi, tabi uzak yerlerdeki vazifeler, akabinde 1908 devrimi, daha sonrasında trablusgarp harbine katılma derken, atamız büyük aşkı eleni karinte'yi vatan için kalbine gömmüş, bu manastırlı zarfi ve güzel bayan ile bir ömür yaşama fırsatı elde edememiştir.

kızmayın ama, eleni hanım'ın yanında fikriye ve latife nedir ki?

atamızın son dönemlerinde bile eleni hanım'ı zikrettiği rivayet olunur.
Latife hanım iyi tahsil görmüştür, uluslararası ilişkilerde Atatürk'e yardımcı olmuştur, dil bilir, görgü kuralı bilir. Afedersiniz de fikriye hanımın ne meziyeti var çalgı çalmaktan temizlik yapmaktan başka? Ha güzellikse belki ama güzellik yetmiyo be canlarım.

Latife diyorum ben, asil kadın sonuçta. Gururlu ayrıca. Fikriyenin hâlâ ilişkilerinde var olduğunu bilerek kadınlık gururuyla ayrılmıştır.