fikralardan hayata ve gercege dair cikarilabilecek hisselerdir bunlar. geyik yapmak isteyenleri icinde yaran gecen en yakin basliga yonlendirerek; gercekten populer kulturun genelde havassa ozel olarak gorulen ince noktalari ve hikmetleri nasil isledigine ornekler teskil edecek calismalar yapmak uzere acilmistir bu baslik. en hisseli fikralar, nasreddin hoca ve bektasi fikralari oldugundan bu baslik altinda onlar incelenecek daha cok. (bkz: beyin firtinasi)
en klasik bi fikramiz: (bkz: ya tutarsa)
yoldan gecen arkadas, hocaya bogazimiza kadar .oka batmisken senin iki uc cirpinmanla koskoca bir toplumun gidisati nasil degisir tadinda bir elestiride bulunurken hoca ise umidi kaybetmeyelim, dogruyu yalnizca dogru oldugu icin yapalim tavrini takiniyor.
herkes ya tutarsa dese de yogurdunu kapip gelse, gercekten de maya tutar, dimi?
(bkz: buyuk kiyamet)

kiyamet dendiginde akla hep dunyanin yada ne biliim kainatin yokolusu, dagilisi akla gelirken; hoca gercekcilikten taviz vermiyor. ben oldukten sonra, hersey bitmistir benim icin diyor. bi de kucuk kiyamet var, insanin deger verdigi seyleri kaybetmesi...
kuranda bol bol gecer kiyamet tasvirleri. kendimizi ebedi bu dunyada yasayacak gibi goruyorsak, dunyanin yikilacak olmasini hatirlamak insana bi korku verir. acinasi bir durum tabi, sen oldukten sonra olmus olacaksin halbuki. kiyamet senin icin oldugunde kopacak.
(bkz: kayip anahtar)

bilim adamina muhtesem bir serenattir bu fikra.
guya bu dunyada gercekligi, hakikati arayan bilim adami; bir sorunun cevabini bulmak icin, kendi ihtisas alaninin disina cikmasi gerekiyorsa kesinlikle o tarafa gitmez.
kendi alani icinde aramaya devam eder. ne isin var kardes burda, anahtari burda dusurmedin ki? dediginizde ise. ama efenim, orasi bilimsellligin ve bilimin arastirma alaninin disina cikiyor, der.

tabi bilim adami bunun profesyonel ve modern versiyonudur. yoksa, hepimizin en cok yaptigimiz mantik hatalarindan biridir bu. dikkatli olmak lazim.
Amerika ingiltere ve Türkiye Basbakanlari biraraya gelmis ve toplanti sonunda basinin sorularini yanitliyorlarmis

Gazeteci sormus:

- ülkenizde 4 kisilik bir aile ne kadar gelirle rahat bir hayat sürebilir siz onlara ne kadar ödüyorsunuz?
Amerika basbakani:
- amerikada 4 kisilik bir aile 5000 dolar ile rahat bir yasam sürebilir, biz onlara 6500 dolar ödüyorum geri kalan 1500 dolari naparlar bilmiyorum

ingiltere basbakani:
- ingilterede ayni aile 4000 pound ile rahat yasar, biz 5000 veriyoruz 1000 pound nereye gidiyor bilmiyoruz

Türkiye Basbakani:
- Türkiyede ayni ailenin açlik siniri 800 000 000 TL dir. Biz onlara 300 000 000 TL veriyoruz geriye kalan 500 000 000 TL yi nereden buluyorlar bizde anlamis
degiliz

(bkz: güler misin ağlar mısın)