bugün

devrimci gençlerin ikilemidir.

fidel castro'nun adı geçince "kahraman!", "halkının haklı mücadelesinin büyük önderi!" derler. kimse ona "küba faşisti" demez.

kendi halkı* için mücadele eden abdullah öcalan'ın adı geçince "şerefsiz!", "piç!", "kürt faşisti!" derler.

fidel yapınca "devrimci kahraman", apo yapınca "faşist şerefsiz" oluyor.

ilginç...

edit: fidel castro'nun devrim yaparken vuruştuğu, pusu kurup öldürdüğü askerler, polisler; devrimden sonra kurşuna dizdirdiği insanlar kendi ülkesinin insanı değilmiş. bunu da öğrenmiş olduk bu vesileyle.
fidel castro bağlı bulunduğu ülkenin bütünlüğüne silah çekmemiştir, mevcut iktidara ve rejime tepkisini koymuştur. bebek katili apo ise emperyalist uşaklığına soyunmuş, doğduğu, onu okutan ve büyüten ülkesine, insanlarına silah çekmiştir.
(bkz: hay ağzınla bin yaşa)
şahsen ikisinide sevmem ama aralarında bariz bir fark vardır: fidel amerikan emperyalizminin düşmanlarındandır, apo ise amerikan emperyalizminin gayrimeşru çocuklarındandır.yani fidel amerikaya dayarken, amerika apoya dayamıştır.
o zaman sağcı kardeşlerimiz için geliyor.

(bkz: anlamazdın)

http://listen.grooveshark...azd_n_By_NexteL_/21462503
fidel castro eline küba bayrağını alarak küba halkı için mücadele etti.

apo adlı katil ise emperyalistlerin eline tutuşturduğu paçavrayla kendi milletine silah sıktı.

aradaki fark bu.
2sinin içeriğini bilmeden nasıl böyle kesin bir yargı kullanma gereği duydu bu yazar anlamış değilim.
fidel castro anti emperyalist, anti amerikancı.
apo ise amerika köpeği.
fidel castro insan hakları ve özgürlük savaşçısıdır, diğer zat ise terörist.
fidel castro nun ülkeyi bölmek gibi bir amacı yoktur, diğerinin ise tek amacıdır.
fidel castro liderdi, diğeri ise malum ülkenin* kuklası.

bana bunlarla gelme, otur sıfır!
fidel castro savaşa halkla birlikte katılırken; apo sağdan soldan bulduğu köpeklerle savaşa katılmıştır ve bizzat halkı hedef almıştır. bu bağlamda fidel her daim kahramandır, apo ile adının yan yana geçmesi bile başlı başına ayıptır.
ikisininde birbirinden zerre kadar farkı yoktur, ikiside elleri kanlı canilerdir.
Sözlük yazarlarınca garip bir nüansla birbirinden ayrılmıştır. efendim fidel castro amerikan emperyalizmine karşı savaşmış, apo ise amerikan uşağıymış. bu ne lan ? he yani apo amerikan uşağı olmasa, kalkıp ben türkiye emperyalizmine ya da türk faşizmine karşı savaşıyorum dese ayakta alkışlayacağız herhalde. sktirin lan.

silahlı devrimlerin alayı böyledir. başarılı olursanız kahraman, başarısız olursanız teröristsinizdir. oysaki başarılı ya da başarısız olunması farketmez eline silah alan her devrimci, teröristtir.