bugün

12. yüzyılda Nişabur’da yaşamış olan iranlı mutasavvıf ve şair.
Mantık'ut tayr'ı yazan yazardır.
tasavvuf erbabı müridlerin okuması gereken kitaptır. nakşibendiyye'ye mensup olup da okumayan mürid kalmasın.

derin manalar içerir. misallerle tasavvufun inceliği anlatılır.
iranda suan sevilmeyen bir alim nedeni ise diğer 3 halifeyi övmesi mevlana onun yanında bir katredir kendiside zaten bir sözünde bunu ifade etmiştir.
12. yy'da yaşamış, Mevlana ve Yunus Emre gibi düşünürleri etkilemiş kişi
mantıku't tayr ın kaleme alan kişidir. Sufilikte büyük bir yeri vardır ve ,yanılmıyorsam, Mevlana'nın babasının hocasıdır.
kuşların dile geldiği ,şifalı gözyaşlarına ve sihirli rengarenk tüylere sahip olan kuşları efendisi simurg hikayesinin anlatıcısı ,"gerçi hiç birimiz yoldaki kuş değiliz ama onları anladım, bu bana yetmez mi?" diyen , moğollar tarafından öldürülen alim-şair.

mantıkku't -tayr'da şöyle bir bölüm var ki;

ey yolun saliki ! kitabımı bir şiir veya böbürlenme vesilesi olarak görme.
kitabıma dert gözüyle bak ki bendeki yüz dertten birine inanasın.
nişabur'da doğmuş, iranlı şair ve mutasavvıftır.
mantıku't-tayr ile sevdim ilahiname ile onu okumaya devam ediyorum.
iranlı şair. Mantiku"t - Tayr adlı eseri ile ünlüdür.
lisede, edebiyat dersinden kalmaya sebep olan şahıslardan bir tanesidir.
"akıllıların mutluluğu susmak, cahillerin mutluluğu unutmaktır."
gizli yüz filminin başında selam çakılan tasavvufçu.

--spoiler--
binlerce binlerce sır bilinecek o gizli yüz gösterince kendini
--spoiler--
(#13328017)
" dost kötü günde belli olur, iyi günde ise yüzbinlercesi bulunur. " der iranlı şair.
hekim ve eczacı olmasından dolayı attar olarak anılmaktadır.
"akıllıların mutluluğu susmak, cahillerin mutluluğu unutmaktır" demiş iranlı şair. mantik ut tayrdan başka ilahiname ve tezkiretül evliya adlı eserleri de meşhurdur. Özellikle ilk dönem zahid/alim/abidlerinin hayatını ele aldığı tezkiretül evliya konuya ilgi duyanların kütüphanesinde kesinlikle olmalı.
(bkz: tezkiret ul evliya)
islam dinindeki surrealist akımın öncülerindendir...

mantik ut tayr adlı kitabının türkçe çevirisinin arkasında şöyle bir yazı var;

--spoiler--
henüz küçük bir çocukken babası ile beraber feridüddin-i attar in evinde misafir olan mevlana celaleddin i rumi, rüyasında nur yüzlü bir pirin, kendisine altı dallı bir gül fidanı verdiğini görür. rüyasını anlattığında babası; 'altı dallı gül, senin altı ciltlik bir kitap yazacağına işarettir" der. o anda orada hazır bulunan feridüddin i attar da ; "altı dallı güle kavuşuncaya kadar bu kitap ile meşgul olursunuz" diyerek celaleddine mantık-ut-tayr ı hediye eder.
--spoiler--

buradan, mevlananın kendisinden ne kadar çok etkilendiğini anlayabiliriz...
ölümünden sonra bir çok kitabı onun yazdığı rivayet edilmiştir. fakat bu eserler attar'a ait değildir o kitaplardan bazıları şunlardır:

pendname
bi sername
pesername
bülbülname
hallacname
heylacname
nüzhetname
uşturname
siyahname

bu saydıklarım dışında da kitaplar vardır attar'ın yazmadığı ama yazdığı rivayet edilen.
divan şairlerinin, eserlerini tercüme ede ede bitiremedikleri iranlı şair.
nişabura bağlı kedken'de doğmuştur. bir dönem anadoluyu yakıp yıkan moğollar tarafından katledilmiştir. eserleri muhtarname, esrarname, hüsrevname(ilahiname olarak da bilinir), musibetname ve tasavvuf ehillerinin hayatını anlattığı tezkiret ül evliya şeklinde sayılabilir.
mesnevi turunun en onemli isimlerinden olan iranli sair.
iran edebiyatinda dinsel mesnevi alaninda sadi ve molla cami ile birlikte uc buyuk isimden biri sayilir.
en meshur eseri mantik-ut tayr adli sembolik mesnevisidir. gerek konu gerek felsefi derinli acisindan mesnevi turunun en onemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.
(bkz: simurg)
pek bir meşhur mantık-ut tayr eserini yazan, şaka gibi bir isme sahip iranlı şair. sanki benim ismim pek alengirli, laf işte.