bugün

bir nazım hikmet sözüdür.

görsel
Fenerbahçe halkın takımıdır galatasaray ise aristokratların sözünün bir başka açılımıdır.
--spoiler--
demokrasiye devrinde her sene Fener'in şampiyon olması doğru mu ya ?
--spoiler--

üstad yine döktürmüş.
esas duruşta okunması gereken tespitler silsilesi.
--spoiler--
- Fenerlimisin Kardeşim ?
+ Eyvallah Fenerdeniz !

--spoiler--

--spoiler--
+ Galatasaraylımısın Monşer?
- Naturelman!...
--spoiler--
önünde saygı ile eğilmenin şart olduğu cümle.
çekirdek yiyip , tiyatro izleyen , koreografi açamayan taraftardan bahsetmiş herhalde.
(bkz: adam haklı beyler)
büdüt: kapak yerine oturmuş imlalarla düzelttik:)
önünde eğilirken arkaya da dikkat edilmesi gereken cümle.
gülümseme şeysi.

--spoiler--
sene 1931, aç bir istanbul nüfusuna falan bak derim.
--spoiler--
şike olayı patlak verene kadar biz cumhuriyetiz, siz hepiniz ben tek, bla bla bla takılan bebelerin, şike olayından sonra biz aslında halkın takımıydık yeaa ehehe ayaklarına yatmasını tescilleme çabaları.
(bkz: genç monşerler rahatsız)

cumhuriyet halk demektir bunu bilmeyenler bik biklediği nazım hikmet sözü.
ilginç olan nokta şu ki 1930-31 sezonunun (köşe yazısının yazıldığı yıl) şampiyonu galatasaray'dır. 1931-32 sezonuna ise iki takımda katılmamıştır. hani nerede her sene şampiyon olan fenerbahçe ?
sovyet uşağının sıctıklarından biridir.ali sami yen'in dediği gibi tek amacı türk olmayan takımları yenmek olan galatasaraya fransız takımı demek de ancak fenerbahçelilere nasip olurdu.
eğitim ile sporu bir tutan zihniyetler, galatasaray spor kulübü'nü fransızlar kurmuş gibi davrananlar, sadece mekteb-i sultani'nin (galatasaray lisesi) kurucuları arasında fransızlar mevcut önce bunu bilmeliler. kulübün kurucusu, türk edebiyat'ı yazarlarından şemsettin sami'nin oğlu ali sami'dir öz be öz türk'tür. kaldıki bugün eğitim için taa amerikalara fransalara italyalara gidenler, ayağınıza kadar gelmiş eğitimde son nokta galatasaray lisesini niçin karalamak istersiniz hiç anlamam. bırakalım bu vatan millet sakaryaları. bugün türkiye'de %27lik bir kesimden bahsediyoruz galatasaray'a gönül vermiş... ha bi de bu fenerium'un adının nerden geldiğini ve anlamını açıklayabilecek bir fenerli var mıdır? neden lisanslı ürünlerinizin satıldığı mağazanın adı rumlu mumludur... çok manidar bir kelimedir, insanı işkillendirmektedir.
eğitimini galatasay lisesi'nde almış nazım hikmet'in ağzından çıktığına inanmadığım sözlerdir.
diyelim ki yazı doğrudur? eee? nazım hikmet iyi bir şairdi diye yanlış düşündüğü, konuştuğu anlar olamaz mı yani? yoksa hepiniz o güzel annelerimiz gibi misiniz? izledikleri dizideki kötü karakterlerin gerçek hayatta da öyle olduğuna inanan, kötülerin asla iyi olamayacağını, iyilerin de asla hata yapamayacağını düşünenlerden misiniz? kaldı ki nazım hikmet tarafından söylediği varsayılan sözü zaten ben de söylüyorum. biz halkın takımı değiliz. dünyada yönetici kadrosu bu kadar eğitimli, kültürlü de çok az takım vardır zaten.
hayır varoş olmakla mı övünmeliyiz anlamıyorum. evet bir asilzadelerin takımıyız. öyle herkesi aramıza almayız, herkes bu asalete yakışamaz çünkü. galatasaray terbiyesi, kültürü denen bir şey vardır çünkü. o kültürü benimser, o terbiyeyi alır birisi, sonra da ben galatasaraylıyım diyebilir artık. bu takımın vizyonu neden, nasıl bu kadar geniş; nasıl tüm takımlardan önce avrupa hedefini koydu kendine, nasıl kendini oralarda kabul ettirdi hiç düşündünüz mü? o kültürlü, vizyonlu, dünyaya açık gerçek dünya vatandaşları sayesinde oldu bu.
bizim kültürümüz vardır da fener' in beşiktaş' ın yok mudur? elbette onların da vardır ve elbette onlar da kendi kültürleriyle gurur duyarlar. ama farklı farklıdır bunlar birbirlerinden. beşiktaş' ın övüneceği şey farklıdır, fenerbahçe' nin övüneceği şey farklıdır, bizimki de farklıdır bu kadar basit.

şunu da ekleyeyim: galatasaray mali kurulunda mehmet karlı' nın dediği gibi; emile zola okumuş insanlar burası.

http://youtu.be/cE-F274xoAY