bugün

Michigan Üniversitesi Sosyoloji Profesörüdür. Master ve doktora derecelerini Princeton Üniversitesinde almıştır. Batılılarda mevcut olan kendi ülkesini aleyhine çalışan 3. dünya ülkesi vatandaşlarına karşı duyulan sempatiden pay alabilme şansını iyi değerlendirmiştir. Türkiye'nin sorunları hakkında kendince bilgisi vardır ancak, çözüm konusunda pratikte bir katkısı görülmemiştir. Hariçten gazel okumak yerine yurtdışında edinmiş olduğu bu bilgi ve kültürü gelip yurdum insanını eğitmeye harcamasını ister gönül.
Sozde ermeni soykirimini kabul eden, bu yetmiyormus gibi millete yaranmak icin ermenilerden ozru dileme curetinde bulunan ve ne yazik ki yurtdisinda Turkiye'yi temsil eden sozde bilim insani. kendisi ile ilgili bir haber icin
--spoiler--
http://www.usakgundem.com/haber.php?id=4367
--spoiler--

Haberde, tepkilerin iletilmesi icin posta adresi verilmis. gocek@umich.edu, e-mail adresine sahip, Michigan universitesi sosyoloji docentidir.
(USAK Gündem) - Dün Ermeni blog ve sitelerinde yayınlanan mektuba göre ABD'de yaşayan ve Ermeni görüşlerine yakınlığıyla bilinen Doç. Dr. Fatma Müge Göçek Türkiye'yi inkarcılıkla suçladı. Türklerin Ermenileri yaraladığını öne süren Göçek'in mektubunun internete yansıyan kısmını aşağıda veriyoruz:

"... Bu önemli günde (24 Nisan) orada yanınızda olamasam da, etnik bir Türk olarak bilmenizi isterim, ben suçlu değilim, fakat ben siz Ermeniler'de birbuçuk asırdır açılan yaraların sorumlusuyum.

Ben sizlere atalarınızın topraklarında, sizleri korumakla yükümlü bir devlet tarafından gerçekleştirilen adaletsiz sınırdışı etmenin sorumlusuyum. Ben ayrıca sizlere ne yapıldığını inkar eden Türk devletinin de sorumlusuyum.

Ben sorumluyum çünkü tüm bunlar benim vatandaşı olduğum bir ülkede oldu ve oluyor. Evet sizlere söylüyorum şahsi olarak her yıl sizin atalarınızın ülkesine gidiyorum bir zamanlar orada ne olduğunu ve şimdi ne olduğunu görmeye. Ve ne zaman oraya gitsem insan ruhunun ne kadar yaralandığını farkediyorum. Birçok yaşamın, aklın, ümidin ve hayallerin kaybolmasıyla oluşan karanlığın daha fazla farkında oluyorum.

Tüm bu nedenlerden dolayı Türkler için bu büyük kaybı tanıma zamanı, bu karanlığı kaldırma zamanı ve yaraları sarma zamanı... " Doç. Dr. Fatma Müge Göçek

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Dr. Nilgün Gülcan ise Göçek'in mektubunu 'ibretlik' olarak değerlendiriyor:

"Sayın Göçek sözde tarihçi. Osmanlı tarihini okuduğunu tahmin ediyoruz. Hakkında kitaplar yazdığına göre. Bu şahıs bir buçuk asırda Ermenilerde açılan yaralardan bahsettiğine göre 1850'lerden bugüne kadar ne olduysa bundan dolayı Türkleri suçluyor. Ermeni terörü, ayaklanmalar, Taşnak ve Hınçaklar onun için önemli değil anlaşılan. Diyelim ki o duygusal ve hassas bir insan. Acı çeken insanları görüyor, siyaseti önemsemiyor. Bu durumda kötü bir tarihçi ve kötü bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Kötü bir tarihçi, çünkü olayların sebep-sonuç ilişkisini bilmiyor. Taşnakların ve Hınçakların zorla, yapay olarak bir Ermeni ayaklanmasını nasıl hazırladığını, 1900-1905 yılları arasında Türkten çok Ermeni öldürdüklerini bilmiyor. ikinci olarak çok kötü bir Türk. Çünkü bu topraklarda sadece Ermeniler acı çekmedi. Bu topraklarda yarım milyondan fazla Müslüman Türk ve Kürt, Ermeni silahları ile öldürüldü. Doğu Anadolu'da bir çok çocuk atalarının nasıl işkenceye uğradığını, Ermenilerin kadın ve çocuklara neler yaptığını dinleyerek büyüdü. Bunlar susuyorlar. Suçlu oldukları için susmuyorlar... Susmak demek, acıları olmamak demek de değildir. Susmak da bir erdemdir. Geleceği kurabilmek için bu toprağın insanları Ermeni katliamlarını da unuttular, Bulgar zulmünü de. Batış halinde, yan yatmış bir imparatorluğun acizliklerini, beceriksizliğini soykırım ya da katliam olarak göstermek en son bir tarihçiye yakışır. Doğu illerine gidip sadece Ermenilerin kaybolan hayallerini gören kişinin gözleri kör demektir. ABD'deki bazı sözde hocaların Ermenilere iltifat yağdırmalarını anlamak zor değil. Kürsülerini, koltuklarını başkasına borçlu olanlar diyet ödemek zorundadırlar".

Sayın Fatma Müge Göçek'in adresi Ermeni sitelerinde şu şekilde yayınlandı. Kendisine mektup yoluyla ulaşmak isteyen okurlarımıza duyururuz.

Associate Professor Fatma Muge Gocek
University of Michigan
Sociology Department
1225 S. University Avenue
Ann Arbor, MI 48104

Yeşim Gülmezsoy
25 Nisan 2006
USAK Stratejik Gündem
yeni bir trenttir efendim , mustafa kemal'in türkiye'sinden artık eskisi gibi tahıl ürünleri, meyve sebze ihraç edilemiyor belki ama ödeyecekleri diyetler için vatanını satan beyin göçüne alışmamız lazımdır, hele önlerinde nobel almış bir tanesi örnek olarak durmakta iken.
bugün habertürk gazetesindeki köşesinde oray eğin'in yazdığına göre, bir ted konuşmasında biseksüel olduğunu açıklayan elif şafağı, bu işe alıştıran kişi imiş. eğin epey ağır yazmış bu arada her ikisi hakkında...