bugün

göt tutuşması deyiminin başlangıç noktası olmak demektir.

- bizim mehmet bişeyler karalamış lan, tahta geçince yapılacak şeyler listesi mi öyle bir şey heralde. kannunname falan yazıyor üstünde.
+ ne yazmış bizimki getir bi bakalım olm.
- aha. "ve her kimseye evlâdımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizâm-ı âlem için katl etmek münasiptir. ekser ûlema dahi tecviz etmiştir. anınla amil olalar."
+ ananski!! sıçtık.
(bkz: kelle isterük)
Genç yaşta bu güzelim dünyaya veda etmektir.
peygamber efendimiz (s.a.v)'in hadis-i şerifinde müjdelediği mükemmel komutanın kardeşi olmaktır. bir yaşındayken boğdurulmaktır.
2 yaşında sütten kesilmemiş halde kundakta boğularak öldürülen şehzade ahmed in dramıdır.

fatih sultan mehmet peygamber efendimizin müjdesine mazhar dahi olsa bu cinayetin hesabı ahirette kendisine sorulacaktır...
sırf istanbulu aldı diye evliya ilan edilen bir katilin kardeşi olmaktır.
kardeş katlini yasa haline getiren bir adamın kardeşi olmaktır. intihar etmek daha az acı vericidir.
-canım abiciğim. ne kadar da iyi bir lidersin. ben hayatta olamazdım valla.
+iyi denemeydi de şansın yok güzelim.
ne yapsınlar abisi, devletin bekaası içün katilleri zorunluydu di mi? ha bir de yavuz sultan selim amcamız vardı, kardeşlerini, yeğenlerini, bir rivayete göre de babasını öldürtmesine,anadolu'da 40000 alevi türkmeni doğratmasına rağmen sırf kutsal toprakları osmanlı idaresine aldı diye evliya olvermişti...
istanbulda ilk yalıya sahip olacak kişidir.
katli uygun görülen kişidir.
eziktir, abisi istanbul'u fethetmis kendisini de katledecekler yazik lan.
fatih'in kardeşi olmak...
daha sütten kesilmemiş, hiçbir şeyin farkında olmayan, annesinden başka insan tanımayan, kendini korumaktan aciz bir sabi sübyanın, sırf ileride abisine rakip olabilir diye anasının elinden zorla alınıp devşirme bir bostancının eliyle boğazlanması...
ve abisinin de ''oh ne güzel, rakibim kalmadı, artık hadis-i şerifte müjdelenen komutan olmak için hazırlanabilirim.'' diyerek bizans üzerine sefer açması...
hep merak etmişimdir: acaba dünyayı titreten fatih'in gebze'de sıradan bir yahudi doktor tarafından zehirlenmesi olayında öldürttüğü kardeşinin ahı var mıdır?
daha da önemlisi acaba ölürken o küçük kardeşi gözünün önüne gelmiş midir?
neyse boşverin siz beni, hadi hep beraber:yelkenler biçiileeceeek, faatihiin istanbuuluu fethettiğiii yaştasıııııın.
fatih sultan mehmet'ile kardeş olmak demektir. öldürülmesi fatih'in korkmasından değildir. büyüdüğünde taht kavgaları çıkarması ihtimali yüksek olduğundan küçük yaşta öldürülmesi uygun olmuştur.ülkede karışıklık çıkmaması bakımından kesinlikle doğru bir karardır.öldürülmesi bazı orospu çocuklarının dediği gibi devşirme bi bostancının eliyle hayvani bir şekilde boğazlanarak olmamıstır tabikide.padişahlar şehzadeleri öldürtürken çok ağlamıştır.sonuçta devletininde karışıklık çıkmaması için öldürülmüştür.başka bir nedeni yoktur.devleti için ölmek gibisi var mıdır?fatih sultan mehmet'i aşağılayan , kardeş katili diyen yazarlar aynı şeyi yapamazlardı. çünki kardeşti bu sonuçta değilmi? ancak fatih sultan mehmet yaptı çünki devletini kardeşinden daha çok seviyordu ve düşünüyordu. evet şehzadelerin bir suçu yoktu ama işi garantiye almanın tek yolu buydu... ve sadece fatih sultan mehmet değil birsürü padişah şehzadeleri öldürtmüştür. neden hep fatih gösterilir anlamıyorum.
gün itibari ile bir boka yaramayacak durum. zaten olsan da ancak zaman makinesi ile bugüne gelebilirsin 700 sene filan var arada bokunu çıkarmamak lazım.
Ahmet olmaktır. Abisi tarafından kundakta boğulmaktır.
olduğuna pişman olmaktır.
mevcut yöneticilerin abisi kardeşi yok mu yahu sorunu ve toplumsal çözümü akla getiren durumdur.
fatih, sultan, mehmet üç kardeş ise o zaman dördüncü kardeş olmak,
fatih sultan mehmet tigya olmak demektir. *
(bkz: osmanlı devleti nin uzun sürmesinin kritiği)
-mustafa sultan sizinle şöyle bir yürüyelim mi?
-sağol fatih abi, iyiyim ben böyle
-elma soydun ellerimle yer misin?
-almiim abi, az önce yedim
-haftasonu ava mı gitsek?
-ehe hee he halısaha maçımız vardı...
+ şş bana bi vinston kap gelsene bakkaldan.
- az ye de kendine uşak tut.
+ ahahahasktr!.
şehzade olmak demektir.
yasalara uymanın gerektiğine inanıp durumu aleyhine çevirmektir.
(bkz: yasa böyle emrediyor)
kardeş katili bir abinin kardeşi olmaktır.