1. 1.
    Rusya'nın bugün itibariyle yaptığı açıklamaya istinaden abd'nin teknolojisine sahip olduğu mother of all bombs olarak adlandırılan bombanın 4 kat daha etkili olanına ve teknolojisine sahip oldukları bombaya verdikleri isim. gazetedeki haberin tam metni şu şekildeydi: "dış işleri bakanı alexandr ruşkin, vakum bombasının nükleer olmadığını ancak tahribat gücü olarak aynı etkiye sahip olduğunu, radyasyon etkisine sahip olmadığını ve çevreye zarar vermediğini açıkladı."
    bu da güzel, radyasyon etkiye sahip olmaması ve çevreye zarar vermemesi ne kadar güzel. artık rahatlıkla bomba atıp insanları öldürebiliriz, ve bunların hepsini çevreye zarar vermeden yapabiliriz. allah bu ülkeye akıl fikir versin!

    bu demecin asıl amacının prestij ve/ya caydırma politikası amaçlı olduğu düşünülebilir. geçen sene itibariyle "dünya'nın 3'te birini yok edebilecek bir hidrojen bombası ürettik" demecinin yanında değerlendirildiğinde sanki orta doğu politikasında rusya'nın abd'ye "akıllı ol akıllı" manalı bir caydırma politikası olabiliceği gibi, rusya'nın uluslararası sistemden soyutlanmasının önünü tıkamak için yaptığı prestij politikası da olabilir.

    zira ne kadar somutlaştırabilir ki kendisini rusya, hala daha sahip olduğu muazzam kara ordusunu hareket ettirebilicek ekonomik gücü yok. vakıa yarın öbür gün bir devlet ile savaşa girişmek zorunda kalırsa değişken cepheli bir savaş bir yana, 2 cepheli bir savaşı bile kaldıracağından şüphe götürülüyor. kaldırmasına kaldırır, savunmak zorunda kladığı toprakları bilfiil savunur zira uzun vadeli bir savaş neticesinde ilk anda kaybettiğini açıklar veya savaş anında ülke halkına bir gram elektrik su veremez, ikmal'de bulunamaz, cepheleri destekleyemez. dolayısıyla tek seferlik fatality çözümler üretmeye başlamış olacak ki, "tek seferde dünya'nın 3'te biri" gibi bir olgu ile karşımıza çıkabiliyor, beslan okul baskınında terorist avlama adına 300 kadın ve çocuk vatandaşını öldürmeye cesaret edebilen bu realizmin bokunu çıkarmış devlet.
    ... chemsuk